Hakim, Trump'ın Georgia seçimlerinde tahrifat suçlamalarından bazılarını reddetti, ancak davanın çoğunu olduğu gibi bıraktıCNN

Georgia'da Donald Trump ve ortaklarına karşı açılan ceza davasında mahkeme başkanı, eski başkana ve diğer sanıklara yönelik bazı suçlamaları düşürdü.

Kısmi kaldırma Georgia Yüksek Mahkemesi Yargıcı Scott McAfee, yaygın dolandırıcılık suçlamasını olduğu gibi bıraktı.

McAfee altı suçlamayı kabul etti 41 sayımlı şarj Trump ve bazı diğer sanıkların bir kamu görevlisinin görev yeminini ihlal ettiğini iddia etmek, sanıkların hangi temel suçu iddia ettiklerine ilişkin gerekli ayrıntılardan yoksundur.

Trump'ın adı, eski başkanın şu anda 88 suçlamayla karşı karşıya olduğu Georgia, New York, Washington ve Florida'da olmak üzere üç ayrı suçlamada yer aldı.

Savcılar, Trump ve bazı diğer sanıkların, Georgia yasa koyucularına yasadışı başkanlık seçimleri çağrısında bulunmaları için baskı yaparak yasayı ihlal ettiğini iddia etti. Ayrıca Trump ve eski Beyaz Saray özel kalemi Mark Meadows'a da suçlamalar yöneltildi. Ocak 2021 telefon görüşmesi Trump, Gürcistan Dışişleri Bakanı Brad Raffensberger ile birlikte Raffensberger'den eyaleti kazanacak oyları “bulmasını” istedi.

McAfee Çarşamba günkü kararında şöyle yazdı: “Mahkemenin endişesi, Devletin sanıkların yeterli davranışını iddia edememesi konusunda daha az – aslında çok fazla iddiada bulundu. Ancak, aşağıda imzası bulunan kişinin görüşüne göre, temel bir hukuki unsurun belirtilmemesi ölümcüldür.” .

McAfee, “Yazıldığı gibi, bu altı suçlama suçların tüm temel unsurlarını içeriyor, ancak işlendikleri suçun niteliğine, yani isnat edilen esas suça ilişkin yeterli ayrıntıyı iddia edemiyor” diye ekledi McAfee. “Sanıklara savunmalarını akıllıca hazırlamaları için yeterli bilgi vermiyorlar çünkü sanıklar Anayasa'yı ve onlarca kanunu yüzlerce farklı şekilde ihlal etmiş olabilir.”

McAfee, bir kamu görevlisi suçlamasıyla yemin ihlali iddiasını geri çevirmiş olsa da, bu suçlamanın temelini oluşturan iddia edilen davranışa, Georgia'nın kalbi olan büyük dolandırıcılık suçlamasının bir parçası olarak savcılar tarafından hâlâ dayanılabileceğini söyledi. dava.

READ  Cumhuriyetçi tartışma: Haley ve DeSantis karşı karşıya gelirken beş çıkarım

“Bu, suçlamanın tamamının reddedildiği anlamına gelmiyor” diye yazdı.

CNN'in kıdemli hukuk analisti Eli Honig, kararı “avukatların zorlamadan yaptığı bir hata ve inkar edilemez bir aksilik” olarak nitelendirdi.

Honig, “Suçlamaların çoğu bozulmadan kalsa da yargıç, yasal açıdan kusurlu olduğu gerekçesiyle altı suçlamayı düşürdü” dedi. “Aslında savcılar Trump ve diğerlerini Georgia yetkililerini Anayasayı ihlal etmekle suçlamakla suçladılar, ancak savcılar bunun altında yatan herhangi bir anayasa hükmüne atıfta bulunmadı.”

CNN hukuk analisti ve eski ABD Başsavcısı Michael Moore, hakimin McAfee'nin davasının bu yıl mahkemeye sunulacağını düşünmediğini söyledi.

Moore, “Bu, savunmanın sürekli bir hareketi, ancak davaya yeni bir 'kesinti' daha getiriyor… ve bunun gibi vakalar binlerce kesintiyle ölebilir” dedi. “Hakimin devletin temyiz ihtimaline izin vermesi ilginç. Davanın bu yıl duruşmaya gideceğini beklediğini sanmıyorum.

Trump'ın Georgia seçimlerinde tahrifat davasındaki baş avukatı Steve Sado, McAfee'nin “doğru yasal kararı” verdiğini söyledi.

Sadow, yaptığı açıklamada, “Başkan Trump'ın GA kamu görevlilerini görev yeminlerini ihlal etmekle haksız yere suçladığı iddiasıyla 5, 28 ve 38. maddeler reddedildi.” dedi. “Bu karar, yasanın doğru bir şekilde uygulanmasıdır çünkü savcılık bu konuda herhangi bir özel suiistimal iddiası belirtmemektedir. Başkan Trump'a karşı açılan davanın tamamı siyasi, seçime müdahale teşkil etmektedir ve reddedilmelidir.

Fulton İlçesi Bölge Savcılığı sözcüsü Jeff DeSantis, kararın gözden geçirildiğini söyledi.

Yeni karar, sanıkların Fulton İlçesi Bölge Savcısı Fannie Willis'e yönelttiği etik suçlamaları ele almıyor. McAfee, bu hafta sonuna kadar konuyla ilgili bir karar vereceğine söz verdi.

McAfee Çarşamba sabahı CNN'e “Zaman çizelgesine sadık kalmayı planlıyorum” dedi. Ayrıntılı açıklama yapmadı.

Bu hikaye ek ayrıntılarla güncellendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir