Çin’de sosyal medyanın gücü artmaya devam ediyor

Facebook ve Twitter gibi birçok uygulamanın yasaklı olduğu Çin’de kendi programlarını üreten ülke, ulaştığı kullanıcı sayılarıyla ülke nüfuslarını geride bıraktı. İşte ülke nüfuslarına göre sosyal medya kullanıcı sayıları…


Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi popüler uygulamaların yasaklı olduğu Çin’de, ürettiği kendi uygulamaları ve sitelerindeki kayıtlı kullanıcı sayıları birçok ülkenin nüfusunu geride bıraktı. Edelman Digital tarafından yapılan araştırmaya göre, Tencent tarafından 2005 yılında kurulan Çin merkezli sosyal ağ sitesi Qzone, 500 milyondan fazla nüfusuyla Avrupa nüfusunu geçti. 2005’te başlatılan Douban.com sitesi ise, kayıtlı kullanıcıların Çin şehirlerindeki film, kitap, müzik, son olaylar ve etkinliklerle ilgili bilgileri kaydetmelerini ve içerik oluşturmalarını sağlıyor. 30 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan sitenin kullanıcıları Kanada nüfusuna denk geliyor.

EN POPÜLER WEB SİTELERİ ARASINDA

2008’de açılan sosyal ağ sitesi Kaixin001 ise, Çin’de en popüler web siteleri arasına girmiş durumda. 120 milyon kişilik kullanıcı sayısına ulaşan site, Nijerya nüfusuna denk geliyor. Genellikle üniversite öğrencileri arasında yaygın olan Çinli sosyal paylaşım sitesi Renren ise, 160 milyondan fazla kullanıcı sayısıyla Brezilya nüfusuna denk geliyor. Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo ise 500 milyondan fazla kullanıcısı sayısıyla Japonya, Meksika ve Küba nüfuslarını geride bırakarak tüm dünyada yaygın bir uygulama haline geldi.

 

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir