Dev güneş lekeleri kuzey ışıklarını Massachusetts’e getirebilir

BOSTON – Gezegenimiz 2005’ten bu yana ilk kez “şiddetli jeomanyetik fırtına gözetimi” altında. Bu kulağa korkutucu gelebilir ama aslında heyecan verici bir haber! Kuzey Işıkları yakınınızdaki bir arka bahçeye geliyor olabilir!

Onlarca yılın en büyük güneş lekelerinden biri

Şu anda Dünya’ya bakan büyük bir güneş lekesi var. AR3664 güneş lekesi olarak adlandırılan bu leke, onlarca yıldır gördüğümüz en büyük güneş lekelerinden biridir.

Aslında pek çok uzman bunu 1859’da gözlenen ve “Carrington güneş lekesi” adı verilen ünlü güneş lekesine benzetiyor.

AR3664 neredeyse 200.000 km genişliğinde ve yaklaşık 15 Dünya boyutundadır!

Hala onları aldım Güneş tutulması gözlükleri? Artık Güneş yüzeyindeki dev güneş lekesini sertifikalı gözlük kullanarak güvenle görebilirsiniz!

Geçtiğimiz 24 saat içinde, Güneş’in dışında birkaç CME (Koronal Kütle Atılımı) patladı ve şu anda Dünya’ya doğru ilerliyor. Bu kitlesel atılımlardan bazılarının devasa bir “yamyamlık CME’sine” dönüştüğüne inanılıyor.

Şiddetli jeomanyetik fırtına

Bu yamyam CME, Cuma gecesi ve Cumartesi sabahı erken saatlerde şiddetli bir jeomanyetik fırtınanın (kategori G4 veya şiddetli) tahmin edilmesinin nedenidir.

Jüpiter’in güneş ışığı X2.2 olarak sınıflandırılır.

Sınıf X Güneş yanığı M Sınıfı ve C Sınıfı bir sonraki en büyüğüdür.

X Sınıfında yanma X1’den X9’a kadar bölünmüştür.

Uzun lafın kısası, Jüpiter’in güneş patlaması oldukça büyüktü. Normalden daha güneyde (enlem olarak) kutup ışıklarını tetikleyecek kadar büyük, ancak elektrik kesintileri veya şebeke sorunları hakkında endişe uyandıracak kadar da büyük değil.

Güney New England’daki herhangi bir şeyi iyi bir şekilde görebilmek için “k indeksinin” (jeomanyetik aktivitenin bir ölçüsü) genellikle 7 veya daha yüksek olması gerekir.

Cumartesi sabahı erken saatler için tahminin 8 civarında olduğunu görebilirsiniz.

WBZ-TV Grafikleri

CBSBoston


Kuzey Işıkları nasıl görülür?

Kuzey Işıklarını görme şansınızı artırmak istiyorsanız ışık kirliliğinin daha az olduğu (daha karanlık) bir alan bulmalısınız. Ayrıca size herhangi bir engel olmadan mümkün olduğunca açık gökyüzü manzarası sunar.

Yine Cumartesi sabahlarının erken saatleri artık en yoğun dönem olabilir (şafak ışığının karışmaya başlamasından önce).

WBZ-TV Grafikleri

CBSBoston


Açıkçası, eğer hava işbirliği yapmazsa tüm bunlar boşuna!

Bulutlar gösteriyi kesinlikle mahvedecek.

Şimdi tahmin, Cumartesi sabahı erken saatlerde, özellikle de kıyıya yakın yerlerde bir miktar bulut örtüsü olacağı yönünde. Ancak genel olarak bakıldığında, New England’ın güneyindeki insanların çoğunluğu için ihtimalin açık veya çoğunlukla açık olduğunu söyleyebilirim!

Önümüzdeki 24 saat içinde tahmin güncellemeleri için bizi takip etmeye devam edin. En son bulut örtüsü ve aurora tahminlerini burada ve WBZ-TV’de alacağız!

READ  Kirk Cousins ​​Atlanta'yı seçiyor, Saquon Barkley NFL'nin serbest oyuncu döneminin ilk gününde Philly'ye gidiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir