Ay’ın ilk sakinleri Çinliler olacak 

Çin’in uzay ile ilgili hedeflerinden biri de Ay’a üs kurmak. Pekin yönetiminin bunu önümüzdeki kısa dönem içinde hayata geçirmek istediği biliniyor.


Uzay yarışında “Ben de varım” diyen Çin, kendine gezegenimizin uydusunu seçti. 2019 başında Ay’ın karanlık yüzüne iniş yapan ilk ülke olan Çin, bunun ardından üç Ay görevi daha gerçekleştirecek. Bu görevlerden biri de Ay’da üs kurmak. Çin, Chang’e-4 (ismini Ay’a uçan Çin tanrıçası efsanesinden alıyor) görevinde Ay’a tohumlar göndermişti. Bu, Çin’e gönderilen ve filizlenen ilk bitki göreviydi ve yaşanan bu gelişme ileride Ay’a kurulacak üste bir kilometre taşı görevi görüyor. Çin ayrıca, Ay’ın yüzeyinden incelemek için toprak örnekleri de topladı. Alınan toprak örneğinin incelenmesi, bir flora sistemi oluşturabilmek için büyük önem taşıyor. Çin’in Ay’a yönelik nihai hedefi ise 2036 yılı. Bu tarihte Ay’a insan taşıyan uzay aracı gönderilmesi hedefleniyor.

3D YAZICILARLA ÜS KURULACAK

Chang 4 aralarında Ay’ın tabanının yüzeyini ve yakın yeraltı yüzeyini tanımlamak için kullandığı uzay aracı tarafından kullanılan 8 bilimsel araç taşıdı. Ay’ın ortamı, sıcaklık, yer çekimi ve güneşten gelen radyasyonlar konusunda da oldukça istikrarsız. Tüm bunlardan daha önemlisi ise henüz uzayın ve Ay’ın uzun vadede insan bedeni üstündeki etkileri tam olarak bilinmiyor.

Ay’da kurulacak üssü inşa etmek için gereken teknoloji 3D yazıcı ile yapılabilir. En verimli olanı da bu teknoloji olarak gösteriliyor. Çin, 3D yazıcıları üssün hem içinde hem de dışında kullanmak istiyor. Ancak uzayda bu cihazları kullanmak oldukça zor.

ASTRONOTLAR HASTALANIRSA

Dünyada oldukça verimli olan materyaller, Ay’da o kadar da kullanışlı olamayabilir. Bu nedenle 3D yazıcılarda kullanılan bileşenler ne olursa olsun, Ay’ın ortamına oldukça elverişli olmak zorunda. Araştırmacılar bu konuda adım adım ilerliyor, bu tarz bir görevde kullanılabilecek materyalleri geliştirmeye çalışıyorlar. Peki ya astronotlar Ay’dayken hastalanırsa ne olacak? Dünyadaki ilaçlar orada da işe yarayacak mı? İlk gideceklerin Ay’da yaşamaya başlarsa bu tarz temel soruların cevapları için kobay görevi göreceği belirtiliyor.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir