İnsan – maymun melezi üretildi

Çin’deki gen mühendisliği tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Batılı haber kaynaklarının çok geniş yer verdiği bilgilere göre Çin’de insan – maymun melezi geliştirildi


Çin’de gerçekleştirilen genetik araştırmalara dair yeni bir tartışma daha başladı. İlk olarak İspanyol El Pais gazetesinin dünyaya duyurduğu habere göre Çin’de insan – maymun melezi geliştirildi. Tartışmalı araştırmayı İspanyol bilim insanlarının Çin’de gerçekleştirdikleri açıklandı. İspanyol araştırmacıların yasal sınırlamalardan kaçınmak için gen araştırmacılığının yasal olduğu Çin’de çalışmalarını tamamladıkları kaydedildi.

Juan Carlos Izpisúa Belmonte

ORGAN NAKLİ İÇİN

ABD’de laboratuvarları olan Juan Carlos Izpisúa Belmonte isimli araştırmacının öncülük ettiği ekibin maymun genleri ile insan kök hücrelerini birleştirerek embriyo yaptıkları duyuruldu. Dünyanın ilk insan – maymun melezi olduğu belirtilen embriyonun yaşamadığı ancak gelinen seviyenin bile çok önemli olduğu belirtildi. Araştırmacılara göre kendi çalışmaları ileride hayvanlardan insanlara yapılacak organ nakillerine öncülük edecek.

JAPONYA DA İZİN VERDİ

Halihazırda bilim dünyasında organ nakilleri için hayvanların vücutlarında insan organları geliştirilebileceğine dair tartışmalar sürüyor. Son olarak Japonya insan hücreli hayvan embriyosu kısıtlamalarını kaldırdı. Böylece Japonya’da da hayvan vücudunda insan organlarının geliştirilmesinin önü açılmış oldu.  ABD’de de her ne kadar yasal olmasa da benzer araştırmaların yapıldığı biliniyor.

ETİK TARTIŞMALAR ARTIYOR

Bilim insanları araştırmaları kapsamında hayvan ve insan hücreleri içeren bir organizma meydana getiriyor. Buna da ‘kimera’ deniliyor.  Uzmanlar ayrıca kimera ile hibrit yani insan – hayvan melezinin farklı olduğunu savunuyor. Ancak insan – maymun melezi ve buna benzer diğer araştırmalar etik tartışmalarını da beraberinde getiriyor. Birçok kişi bu tarz gen araştırmalarının hem insanların hem de hayvanların neslini tehlikeye attığını savunuyor. Farklı dinlerden de gen araştırmalarına karşılık sert açıklamalar geliyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir