HSBC’den ilginç Hong Kong çıkışı

Çin’in Hong Kong’ta gündemine aldığı güvenlik yasası ile tartışmalar devam ederken Çin’e beklenmedik bir yerden destek geldi. Adını Hong Kong’tan alan İngiliz HSBC bankası yasayı desteklediğini açıkladı


Hong Kong’daki tartışmalı güvenlik yasasına ilginç bir yerde destek geldi. Çin’in önceki hafta gündeme aldığı yasa ile ilgili olarak ilk kez büyük bir bankadan destek geldi. Adının açılımı Hong Kong and Shangai Banking Corporation olan HSBC’nin Asya’daki üst düzey yöneticisi, Çin’in Hong Kong’da ulusal güvenlik yasası uygulamasına destek veren bir online belge yayınladı.

İNGİLTERE-ÇİN ARASINDA KALDI

İngiltere merkezli olan banka böylece Çin ile İngiltere arasında kalmış oldu. Asya-Pasifik CEO’su Peter Wong dilekçeyi imzaladı. Banka, sosyal medya hesabında HSBC’nin “Hong Kong’un sosyal düzenini stabilize eden tüm yasalara saygı duyduğunu ve desteklediğini” söyledi. İngiltere merkezli ancak Çin odaklı çalışan banka, son aylarda eski İngiliz kolonisindeki siyasi durum hakkında yorum yapmamıştı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Çin’in ulusal güvenlik yasasını uyguladığı takdirde İngiltere’nin Hong Kong halkından uzaklaşmayacağını söyledikten sonra bankanın açıklaması Londra ve Pekin arasında gerginliğin artmasıyla geldi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir