Koronavirüste ölüm oranı SARS ve MERS’in altında

Çin’deki koronavirüs salgınında ölüm oranı yüzde 2.1. SARS salgınındaki ölüm oranı ise yüzde 10’du


Çin’deki koronavirüs salgını sürüyor. Dünyanın dört bir yanında panik de sürüyor. Çinli yetkililer ise sanılanın aksine krizin bu denli büyük olmadığını söylüyor. Çinli uzmanlar koronavirüs salgınında virüse yakalananlara göre ölüm oranlarının yüzde 2.1 olduğuna dikkat çekiyor. SARS salgınında ise ölüm oranı yüzde 10’du. Ebola salgınında ölüm oranı yüzde 40.4’ken MERS’te ölüm oranı yüzde 34.4, 2009 yılında ABD’de etkili olan H1N1’de de ölüm oranı yüzde 17.4’tü.

TRENLERDE YÜZDE 80 DÜŞÜŞ

Çin’de koronavirus nedeniyle trenler yüzde 80 oranında boş kaldı. Biletlerin de yan yana gelmeleri engellemek için yüzde 50’si satılıyor. Kazakistan salgının yayılma ihtimaline karşı Çin’e maske ihracatını yasakladı. Salgına karşı SARS ve MERS’te başarı sağlayan bir ilaç denenecek. Fransız Sanofi, 2 hafta içinde ilaç açıklayacak.

KORONAVİRUS VE EKONOMİ

Koronavirüs salgını küresel ekonomiye zarar vermeye devam ediyor. Çin’in eski fuarı Canton ertelendi. Geçen yıl 29.7 milyar dolarlık anlaşmalar imzalanmıştı.
30 havayolu şirketi Çin’e uçuşlarını durdurdu. Sadece bu hafta 25 bin uçuş iptal edildi. Çin’in en büyük otelinin doluluğu yüzde 75 düştü.  Japonya ve Hong Kong’da 7 bin cruise yolcusu karantina altında.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir