Çin Takvimi hakkında bilinmesi gerekenler

Çinliler için takvimleri hayati önemde. Halk, doğumlarını, eşlerini ve alacakları önemli kararları 12 Hayvanlı Takvim’e göre belirliyor. İşte Çin Takvimi hakkında bilinmesi gerekenler…


Çin’de yeni yılın ilk günü Miladi takvimden farklı oluyor. Yeni yılın ilk günü Ay Takvimi’ne göre belirleniyor. Bu nedenle yeni yıl 25 Ocak ile 20 Şubat arasına denk geliyor.
Yani Çin’de yeni yıl başlangıcı her sene değişiyor. Çin takvimi 12 hayvandan oluşuyor. 12 Zodyak hayvanı: Fare, öküz, kaplan, tavşan, ejder, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuz. Fare ile başlayıp domuz ile bitiyor yani. Her yıla periyodik olarak farklı bir hayvan ismi veriliyor. Buna göre her 12 yılda bir döngü başa dönüyor. 2019 Domuz yılı oldu. 5 Şubat’ta başladı.  Zodyak Takvimi’nin belirlenmesinde takımyıldızlarının hiçbir ilgisi bulunmuyor.

EN BÜYÜK KUTLAMA YENİ YIL

Yeni yıl aynı zamanda Bahar Festivali olarak da biliniyor. Ülkedeki en büyük kutlamaların başında geliyor.  Okullar ve iş yerleri tatil oluyor. Tatil birkaç gün sürüyor. Yurtdışındaki Çinliler genellikle ülkelerine dönüyor. Nüfusun büyük kısmı yeni yılı evinde kutluyor. Ancak farklı şehirlerde yaşayanların evlerine dönmesi nedeniyle yeni yıl tatili sürecinde Çin sınırları içerisinde adeta bir Kavimler Göçü yaşanıyor. Yeni yıl yemeklerinin olmazsa olması noodle çorbasıdır. Aynı zamanda şans getirdiğine de inanılıyor. Geleneksel kıyafetlerle geçit törenleri düzenleniyor. Havai fişek görsel şölenleri büyük ilgi görüyor. Havai fişeklerin aynı zamanda çıkardığı ses ve ışığın kötü ruhları kovduğu düşünülüyor. Yetişkinler kırmızı zarf içinde çocuklara para veriyor. Asya ülkelerinin genelinde de bu takvim kullanıyor.  Vietnam, Güney Kore, Laos, Singapur, Japonya, Endonezya, Filipinler, Malezya, Tayvan, Brunei, Hong Kong ve Macau bu ülkelerden.

BÜYÜK YARIŞ İNANIŞI

Gelin biraz da Çin halkının Zodyak Takvimi’ne karşı bakışlarını inceleyelim:
Çin takviminin kökü binlerce yıl öncesine dayanıyor. İnanışa göre Cennet tanrısı bu 12 hayvan arasında Büyük Yarış düzenledi. Fare, öküz, kaplan, tavşan, ejder, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuz arasındaki yarış nehri geçmek üzerine kurulmuştu. İlk geçen de fare olduğu için takvim onunla başladı.

TAKVİM HER ŞEYLERİ

Zodyak simgesi Çinliler için aslında her şey. Örneğin bir erkeğin hangi hayvan yılında doğması ile eşinin doğduğu hayvan simgesi o çift arasındaki özel yaşantı sırlarının bile karşıdakiler tarafından ifşa edilmesi demek. Zodyak Simgeleri doğduğunuz yıla göre belli oluyor.  1975’te doğduysanız Tavşansınız. Veya eğer biri size maymun olduğunu söylerse, onu 24,36,48 ya da 60 yaşında olduğunu anlıyorsunuz. Dolayısıyla aslında Zodyak simgesini sormak aslında bir yandan da kibarca yaşını sormak demek. Aynı zamanda Zodyak simgesi karakteriniz, geçmişiniz ve hatta geleceğiniz hakkında karşınızdakilere tüyolar veriyor. Çinliler bazı hayvanların diğerleriyle doğal olarak düşman olduğuna inanıyor. Bu nedenle evlenecekleri kişiyi seçerken Zodyak simgesine çok dikkat ediyorlar. Örneğin simgesi domuz olan, yılandan uzak duruyor. Ya da bazı hayvanların doğada diğerlerinden daha güçlü ve daha şanslı olduğuna inanıyorlar. Dolayısıyla çocuklarının doğacağı zamana sahip olacağı simgeyle bağlantılı olarak çok dikkat ediyorlar.

KAPLAN: GÜÇ VE ZENGİNLİK

Aslında doğumlarda anne ile babanın Zodyak Simgesi ile doğacak çocuğun da simgesi dengelenmek isteniyor. Uygun bir kombinasyonun aileye saadet getireceğine inanıyorlar. Diğer taraftan Çinliler bazı hayvanların daha şanslı olduklarını düşünüyor. Kaplan şanslı hayvanların başında geliyor. Güç ve zenginlik demek aynı zamanda. Bu yüzden herkes kaplan bebeğe sahip olmak istiyor. Ülkenin en zengini Jack Ma bir kaplan. 2012 Kaplan Yılı’ydı. Ve Çin, Hong Kong ve Tayvan’da doğum oranı yüzde 5 arttı. 1 milyon ekstra bebek doğdu yani. Ocak 2015’te Çin’de sezaryen doğumlar zirve yaptı. Bu nedeni de At Yılı’nın son ayıydı. Aileler çocuklarını At simgeli olsun diye değil de gelecek simge olan Keçi olmasın diye Ocak 2015’te sezaryen ile dünyaya getirdi. Keçi bebeğinin şansızlık olduğu düşüncesi hakim. Keçi bebeklerini de küçümsemeyin ama, Bill Gates, Steve Jobs, Sandra Bullock gibi isimler de keçi.

 

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir