Van kedisinin ünü Çin’e ulaştı

Ünü tüm dünyaya yayılan Van kedisi, Çin basınında da yer aldı. Çin basınına konuşan Türk Van Kedileri Merkezi Başkanı Abdullah Kaya, bu kedi türünün Türkiye için kültürel bir miras olduğunu söyledi


Birçok farklı özelliğiyle dünyaca üne kavuşan Van kedisi, Çin basınının da dikkatini çekti. Kolay tırmanmasından kış ve yaz aylarındaki kalınlaşıp kısalan tüylerine, sadece anavatanı olan Van’ da değil tüm Türkiye’ de çok sevildiğine değinen Çin basını, korunması açısından yurtdışına ihracatın yasak olduğuna kadar birçok noktaya değindi. Van kedisi, Van’da bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde oluşturulmuş Türk Van Kedi Araştırma Merkezi’nde 1992 yılından beri safkan üretme projesi ile nesillerini korunmaya devam ediyor.

NESLİ TİTİZLİKLE KORUNUYOR

Türk Van Kedileri Merkezi Başkanı Abdullah Kaya ile yapılan röportajda, Çinli basın organı Xinhua’ ya kedileri nasıl büyüttüklerini anlattı. Diğer kedilerden farklı olan suyu seven Van kedisi, bu özelliğini Van Gölü’ndeki balıkları avlamak için kullandığı varsayılıyor. Kaya, bununla birlikte de su geçirmez kürkünün adaptasyona uğramış olabileceğini belirtiyor.

KÜLTÜREL MİRAS

Çin Aslanı Çin için ne anlam taşıyorsa, Van kedisinin de Türkiye için o anlamı taşıdığını söyleyen Abdullah Kaya, kültürel mirası korumak için toplumun elinden geleni yapması gerektiğine değindi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin Yeni Yılı’nda 3 milyar yolculuk yapılacak

Çin Takvimi’nde her yıl 10 Ocak ile 18 Şubat arasında düzenlenen İlkbahar Festivali ya da diğer adıyla Çin Yeni Yılı kapsamındaki dünyanın en büyük göçü bugün başlıyor. Ülkede 3 milyar yolculuk yapılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir