Kuşak Yol treni Ankara’da

Çin’in Kuşak Yol Projesi kapsamında Bakü-Tiflis-Kars hattı üzerinden Türkiye’ye giriş yapan China Railway Express treni bugün Ankara’da oluyor


Türkiye ile Çin ilişkileri her geçen gün daha da yakınlaşıyor. Örneğin iki ülke arasındaki ticaret hacmi 23 milyar doları geçti. Ya da bu yılın ilk on ayında Türkiye’den Çin’e gıda ihracatı 205 milyon dolar oldu. Türkiye’den Çin’e gıda ihracatı geçen yıla göre gıda yüzde 86 arttı.  Gıda ihracatında ilk sırada ise fındık var.  Öte yandan iki ülke arasında önemli bir gelişme de Kuşak Yol üzerinde yaşanıyor. Çin’den hareket eden China Railways Express treni Bakü-Tiflis-Kars hattı üzerinden Türkiye’ye giriş yapmıştı. Elektronik eşya taşıyan yük treni bugün Ankara’da oluyor.

ÇİN – AVRUPA ARASI 18 GÜNE İNİYOR

Ankara’da özel bir tören ile karşılanan yük treninin güzergahında İstanbul olacak. Marmaray’dan geçecek ilk yük treni olacak tren ardından Avrupa yolculuğuna devam edecek. Bakü-Tiflis-Kars hattı ile Türkiye ve Çin arasındaki mesafe 1 aydan 12 güne indi.  Marmaray ile ise Çin ve Avrupa arasındaki mesafe de 18 güne düşecek.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir