Lomachenko ‘Kütle-Cenko Yok’u gündeme getiriyor; Camposos için sırada ne var?

Vasily Lomachenko, Pazar günü Avustralya’nın Perth kentinde muhteşem bir performans sergileyerek yeniden şampiyon oldu ve hâlâ sporun elitlerinden biri olduğunu kanıtladı.

Lomachenko (18-3, 12 nakavt), üçüncü profesyonel dövüşünü kazandığı Haziran 2014’ten bu yana tartışmasız dünyanın en iyi boksörlerinden biri oldu. Gary Russell Jr.’a karşı sergilediği baskın performanstan Pazar günü Jorge Camposos Jr.’a karşı kazandığı 11. tur TKO zaferine ve boş IBF hafif sıklet unvanını ele geçirmesine kadar, Lomachenko bambaşka bir dünya yarattı.

Lomachenko’nun Haziran 2021’den bu yana (36 yaşında) ilk galibiyeti, Ukraynalı oyuncunun büyüklüğünü hatırlattı. Bu Kamposos’un üçüncü mağlubiyetiydi, ancak önceki iki yenilgisi Devin Haney’e karşı alınan kararla gelmişti. Camposos, ESPN’in 2021 Yılın Üzüntüsü Teofimo Lopez’i kazandı.

Lomachenko, Avustralyalıyı bitiren ilk dövüşçü oldu ve bunu şık bir şekilde başardı. Camposos’u bir dizi keskin sol darbeyle kırdı ve sağ gözünün kanamasına neden oldu. Lomachneko en sonunda sol elini vücuduna dayadı ve ardından gelen telaş Corner’ı havlu atmaya zorladı.

Camposos, “O oyunun bir efsanesi” dedi. “… O tarihteki en iyi dövüşçülerden biri.”

Bu elbette abartı değil. İki kez Olimpiyat altın madalyası kazanan, geleceğin Onur Listesi’nde yer alacak ve Lomachenko, bir yıl önce Haynie’ye verdiği tartışmalı karar nedeniyle hayal kırıklığına uğradıktan sonra yeniden ivme kazanıyor.

Bir sonraki rakibini bir hafta içinde bulabilirdi. Cumartesi günü Emmanuel Navarrete, San Diego’daki boş WBO hafif sıklet şampiyonluğu için Denis Perinchik ile buluşacak.

Navarrete, dört klasman şampiyonu olmak için önemli bir favori ve ilk sıradaki takım, bu yılın sonlarında Meksikalıyı Lomachenko ile eşleştirmek istiyor. Büyüleyici bir çatışma tarzı. Navarrete, 1,70 metrede 72 inç erişime sahip bir kasırgadır.

Lomachenko Pazar günü, açıklıklar ortaya çıktığında şut atacak reflekslere hâlâ sahip olduğunu kanıtladı. Pound başına pound kralı olduğu dönemde, rakibi tabureden çıktıktan sonra rakip yaratan No Mas-Senko’nun anılarını hâlâ canlandırabiliyor. Belindeki unvanıyla oyunun zirvesinde son bir koşuya hazır görünüyor.

— Coppinger


Camposos’un hayatı artık pamuk ipliğine bağlı; Onun için sırada ne var?

Camposos, pound pound süperstar Lomachenko ile dövüşmek için ringe çıktığında, sporun devasa risklerinin tamamen farkındaydı.

Zaferin, Avustralyalı bir boks ikonu olarak mirasını pekiştireceğini, bir çift kuşak dövüşçüye karşı dönemin bir değil iki çarpıcı yenilgisini yaratacak bir dünya şampiyonu olacağını biliyordu. Camposos, böyle bir başarının kendisine yalnızca beş vatandaşına verilen Uluslararası Boks Onur Listesi’nde yer kazanması için yeterli olacağını savundu. Bir galibiyet, 135 poundda daha fazla şampiyonluk mücadelesinin kapısını açacak.

Ancak Camposos, Lomachenko’ya yenilmesinin uluslararası boks kariyerinin sonu anlamına geleceğini de biliyordu. Pazar öğleden sonra, kendi topraklarında 11 tur aşağılamanın ardından Camposos ringden ayrılırken üzgün bir görüntü sergiledi.

Camposos için, Pazar günü Lomachenko’ya yenilecek bir yenilgi onun hafif siklet hiyerarşi sıralamasını düşürmesine ve sadece klasmanda değil, boks dünyasında da tehlikeli bir şekilde zirveye yerleşmesine neden olacak. Camposos’un başka bir dünya şampiyonluğu için mücadele etmesi pek olası değil, ancak mücadeleye girmekten hiç pişmanlık duymuyor.

“Elimden geleni yaptım. En iyi hazırlığı yaptım. Antrenman kampında her şeyimi verdim, maalesef bugün yeterli olmadı ama bu kadar. En iyisine adım attım. En iyisiyle savaştım. Kaybını sen üstlen.” Camposos ESPN’e söyledi. “O gerçek bir şampiyon. O bu oyunun bir efsanesi ve ona büyük saygım var. Ona hiçbir zaman saygısızlık etmedim. Ona her zaman saygı duydum ve neyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz.”

Camposos’un Lopez’e karşı kazandığı zafer asla elinden alınmayacak, ancak Pazar günkü son yenilgisi – dört dövüşten üçüncüsü – Madison Square Garden’daki kış gecesinin en üst düzeyde bir anormallik olduğunu kanıtladı.

Avustralyalı o zamandan beri dünya şampiyonu kalibrede bir dövüşçü olmaya yaklaşamadı. Son dört dövüşünün hiçbirinde kutudan çıkmadı, ancak ringe yerleşmeyi başaramadı ve işler yolunda gitmediğinde ivmenin değişeceğine dair hiçbir işaret göstermedi.

Camposos’un organizatörü Lou DiBella, hafta başında onun Lopez’e karşı bir rövanş maçı için genç ağır siklete geçme olasılığından bahsetmişti. Bir uyarımız, dünya standartlarında bir dövüşçü olarak kaldığını göstermesi gerektiğidir. Lomachenko’ya karşı gösterdiği performans hiç de öyle olmadı. Lomachenko yumruk atıp köşesini beyaz bayrağı sallamaya zorlayana kadar Camposos açılış zilinin dışındaydı.

— Michaels

READ  CANLI VİDEO: İniş aracının Vulkan roketinin aya ilk fırlatılışını göndermesini izleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir