Berlin’deki Tesla fabrikasında Alman polisinin protestocularla çatışmasını izleyin

oynamak

Almanya’da bir ormandaki Tesla fabrikasına girmeye çalışan yaklaşık 800 protestocu Cuma günü polisle çatıştı.

Dirty Tesla organizasyon grubuna göre protesto, Berlin yakınlarındaki Grüneheid’deki fabrikanın çevre sorunlarına neden olabileceğini söyledikleri planlı genişlemeyi engelleme çabasının bir parçasıydı. Rapor web sitesinde.

Disrupt Tesla sözcüsü Ole Becker yaptığı açıklamada, “Burada aktivistler Tesla Grubunu yer altı suyunu pompalamaktan, kaynakları çalmaktan ve dünya çapında insanları tehlikeye atmaktan sorumlu tutuyor.” dedi.

Videoda, polis onları durdurmak için güç kullanırken, mavi şapkalar ve yüz maskeleri takan düzinelerce göstericinin Tesla yerleşkesine saldırmaya çalıştığı görülüyor. Yaralılara olay yerinde sağlık ekipleri müdahale ediyor.

“Polis neden solcu protestocuları bu kadar kolay serbest bırakıyor?” Tesla CEO’su Elon Musk, sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) protestocuların Antifa bayrağı altında komplo kurduğunu öne süren bir gönderiye yanıt verdi.

Çok sayıda kişi gözaltına alındı, yaralılar var

Polis, fabrikaya girmeye yönelik tüm girişimlerin engellendiğini ve çok sayıda kişinin tutuklandığını söyledi. Reuters.

Reuters’in haberine göre Becker, grubun Arjantin ve Bolivya gibi diğer ülkelerdeki lityum madenciliğinin yol açtığı çevresel tahribatı da vurgulamayı planladığını söyledi. Metal genellikle elektrikli araç akülerine güç sağlamak için kullanılır.

Brandenburg polisi sözcüsü Mario Heinemann Reuters’e verdiği demeçte, “Toplanma özgürlüğünü koruyoruz, ancak aynı zamanda kamu düzeni ve güvenliğinden de sorumluyuz. Bu, gerektiğinde müdahale edeceğimiz anlamına geliyor.”

USA TODAY olayla ilgili yorum yapmak için Tesla’ya ulaştı.

READ  Powerball sorunu Cumartesi günkü kazanan sayı çekilişini geciktirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir