ABD, İsrail’in Gazze’de ABD silahlarıyla uluslararası hukuku ihlal etmiş olabileceğini söyledi

  • Tom Bateman, Dışişleri Bakanlığı Muhabiri
  • BBC haberleri

görüntü kaynağı, İyi resimler

resim yazısı, ABD, Gazze’de artan sivil ölümlerinden derin kaygı duymaktadır.

ABD, İsrail’in Gazze’deki savaş sırasında bazı durumlarda ABD tarafından sağlanan silahları uluslararası insancıl hukuku ihlal edecek şekilde kullanmış olabileceğini söylüyor.

Dışişleri Bakanlığı, bu silahların İsrail’in yükümlülüklerine aykırı şekilde kullanıldığını “değerlendirmenin makul” olduğunu söyledi.

Ancak ABD’nin değerlendirmesine ilişkin tam bilgiye sahip olmadığını ve ihracatın devam edebileceğini söyledi.

Rapor, bir gecikmenin ardından Cuma günü Kongre’ye sunuldu.

Beyaz Saray’ın talimatıyla yapılan incelemede, çatışmaya karışan diğer altı kişiyle birlikte ABD tarafından sağlanan silahların geçen yılın başından bu yana nasıl kullanıldığı incelendi.

Açıklama, İsrail’in Gazze’deki bazı eylemlerini açıkça kınarken, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) harekâtının uluslararası hukuku ihlal ettiğini ileri sürmekten de geri kalmadı.

İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı “olağanüstü bir askeri meydan okumayla” karşı karşıya olduğu belirtildi.

ABD silahlarının yasal kullanımına ilişkin İsrail’den aldığı güvencelerin “güvenilir ve güvenilir” olduğunu da sözlerine ekledi.

Belgede ayrıca, Hamas’ın “sivil altyapıyı askeri amaçlarla ve sivilleri de canlı kalkan olarak kullanması” nedeniyle “operasyonel bir savaş alanında sahadaki gerçekleri belirlemenin zor” olduğu belirtiliyor.

Ancak İsrail’in ABD yapımı silahlara büyük ölçüde bağımlı olması nedeniyle bunların “Uluslararası İnsan Hakları ile uyumlu olmayan durumlarda kullanılmış olabileceği” belirtildi. [international humanitarian law] sivil zararı en aza indirmeye yönelik yükümlülükler veya en iyi uygulamalarla”

“İsrail, askeri operasyonlarında sivillere verilen zararı azaltmak için en iyi uygulamaları uygulayacak bilgi, deneyim ve araçlara sahiptir” diye ekledi. ve bunları her durumda etkin bir şekilde kullanır”.

Dışişleri Bakanlığı, çatışmanın ilk aylarında İsrail’in ABD’nin Gazze’deki insani yardımı “en üst düzeye çıkarma” çabalarıyla tam olarak işbirliği yapmadığını tespit etti. Ancak bu durum değişti.

Açıklamada, “Şu anda İsrail hükümetinin ABD’nin insani yardımının geçişini veya dağıtımını yasaklayıp engellemediğini veya başka şekilde kısıtlayıp kısıtlamadığını değerlendirmiyoruz” denildi.

Rapora katkıda bulunanlardan biri olan ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, BBC’ye raporun türünün ilk örneği olduğunu ve ABD’nin İsrail’in eylemlerini “incelemeye” devam edeceğini söyledi.

“Bu, dünyanın görmediği bir çatışma” diye ekledi. “Çok şeffaf ama güvenilir bir karara varmak için tüm bu faktörleri hesaba katmaya çalıştık.”

BM, Pazartesi gününden bu yana 80.000’den fazla kişinin Refah’tan kaçtığını söylerken, İsrail tanklarının tekrarlanan bombardıman nedeniyle yerleşim bölgelerinin yakınına toplandığı bildirildi.

İsrail birlikleri operasyonun başlangıcında Mısır ile Refah sınır kapısını kontrol altına aldı ve kapattı. İşçilerinin ve kamyonlarının İsrail ile yeniden açılan Kerem Şalom sınır kapısına ulaşmasının çok tehlikeli olduğunu söyledi.

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’de güney İsrail’e düzenlediği ve yaklaşık 1.200 kişinin öldürüldüğü, 252 kişinin rehin alındığı saldırıya tepki olarak Gazze’de askeri harekat başlatmıştı. Bölgenin Hamas sağlık bakanlığına göre o tarihten bu yana Gazze’de 34.900’den fazla insan öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir