Kovid-19 sokakta da bulaşabiliyor

Yeni tip koronavirüs olan Kovid-19’un az da olsa sokakta da bulaşma riski bulunuyor


Çin’de son 24 saat içinde Kovid-19’a bağlı olarak yeni ölüm kaydedilmedi. Ancak yeni vakalarda artış başladı. 7’si yurtdışından olmak üzere 17 yeni vaka var. Vakaların 5’i Wuhan’dan. 12 asemptomatik vaka da kaydedildi. Ülke genelinde 9’u kritik olmak üzere toplamda 141 aktif vaka kaldı.

SAVAŞ DÖNEMİ TEDBİRLERİ DEVREDE

Öte yandan Kuzey Kore sınırındaki Shulan kentindeki alarm durumu artırıldı. 1 milyon nüfuslu kentte dün 45 yaşındaki bir kadından Kovid virüsünün yeniden yerel bulaşmaya başladığı ortaya çıkmıştı. Kentte son 24 saat içinde 5 yeni Kovid vakası daha saptandı. 2005 kişi incelendi.  290’unun ilk hasta olan 45 yaşındaki çamaşırcı kadın ile yakın teması saptandı. Hepsi karantinada. Savaş dönemi tedbirleri başladı. Shulan’a giriş-çıkışlar yasaklandı.

KOVID-19 VE SOKAK

Dışarıda virüs kapma riski var mı? Bu konuda çok az araştırma var ama açık alanda virüs kapma riski var. Japonya’daki araştırma: Kapalı yerde virüs kapma riski sokağa göre 18 kat fazla. Çin’de 300 vaka incelendi ve sadece 1’inin virüsü sokakta kaptığı belirlendi.

EVDE KALIN

Ama ABD’de yapılan araştırmada hapşırma ile damlacıkların 6 – 8 metreye ulaştığı belirlendi. Belçika’daki araştırmada da virüsün koşanların arkasındaki hava akımından yayılacağı saptandı. Bu yüzden evde kalınması tavsiye ediliyor. Yüz yüze temastan da kaçınmak gerekiyor.

GÖZLERDEN DE BULAŞABİLİYOR

Johns Hopkins Üniversitesi uzmanlarına göre Kovid-19 pozitif olan bir kişinin öksürmesi veya hapşırması ile yayılan damlacıklar; bir kişinin gözüne ulaşırsa, virüs gözlerden o kişiye de bulaşabiliyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir