BM yüksek mahkemesi, İsrail ordusunun Refah’a saldırısıyla ilgili soruşturma başlattı

LAHEY, Hollanda (AP) — Güney Afrika Perşembe günü Birleşmiş Milletler yüksek mahkemesine Gazze’de ateşkes emri verme çağrısında bulundu.

Uluslararası Adalet Divanı üçüncü duruşmasını yaptı Gazze’de çatışma Güney Afrika, İsrail’i soykırımla suçlayarak Aralık ayında Hollanda’nın Lahey kentindeki bir mahkemede dava açtı.

Ülkenin Hollanda Büyükelçisi Vusimuzi Madonsela, 15 uluslararası yargıçtan oluşan heyeti İsrail’in Gazze Şeridi’nden “mutlak ve koşulsuz olarak çekilmesi” yönünde karar vermeye çağırdı.

Mahkeme zaten buldu İsrail’in askeri operasyonları Gazze’deki Filistin halkı için “gerçek ve yakın bir tehlike” oluşturuyor. Güney Afrika hukuk ekibinde yer alan İrlandalı avukat Blinne Ní Ghrálaigh, “Bu, mahkemenin harekete geçmesi için son şans olabilir” dedi.

Mahkemedeki yargıçların ateşkes ve diğer önlemleri emretme konusunda geniş yetkileri var, ancak mahkemenin kendi uygulama aygıtı bulunmuyor. A 2022 siparişi Mahkeme, Rusya’nın şimdiye kadar fark edilmeyen Ukrayna’daki geniş çaplı işgaline son vermesini talep etti.

Bu yılın başındaki duruşmada, İsrail şiddetle reddetti Hamas, sivilleri kurtarmak için elinden geleni yaptığını, Gazze’de soykırım yaptığını iddia ederek yalnızca militanları hedef alıyor. Ülke, Refah’ın militan grubun son kalesi olduğunu söylüyor.

Son talep Refah’a sızmaya odaklanıyor.

Güney Afrika, askeri eylemin meşru müdafaayı aştığını savunuyor. “İsrail’in Refah’taki eylemleri oyunun sonunun bir parçası. Avukat Vaughan Lowe, “Bu, Gazze’nin yok edilmesindeki son adımdır” dedi.

Son istek üzerineLahey merkezli mahkemenin önceki ihtiyati tedbir kararları, “Gazze halkının geriye kalan tek sığınağına yönelik acımasız askeri saldırıyı” ele almakta yetersizdi. İsrail’in suçlamalara Cuma günü yanıt vermesine izin verilecek.

Ocak ayında yargıçlar İsrail’e ölümü, yıkımı ve diğer her şeyi önlemek için elinden gelen her şeyi yapmasını emretti. Soykırım eylemleri Gazze’de ancak grup, Filistin topraklarını yerle bir eden askeri saldırıya son verilmesi emrini vermekten vazgeçti. Mart ayındaki ikinci kararında mahkeme, İsrail’in insani durumu iyileştirmek için adımlar atması gerektiğini söyledi.

READ  Kolej Futbolu Playoff Kurulu, 12 takımlı formata başlamak için 5+7 modeline geçmeyi onayladı

Güney Afrika bugüne kadar İsrail’in soruşturulması için Uluslararası Adalet Divanı’na dört talepte bulundu. Üç duruşmaya izin verildi.

Çatışmaların başlamasından bu yana Gazze’deki 2,3 milyon insanın çoğu yerinden edildi.

Hamas’ın İsrail’in güneyine saldırısı 7 Ekim’de başladı ve Filistinli militanlar yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü ve 250’yi rehin aldı. Gazze Sağlık Bakanlığı, savaşta sivil ve savaşçı ayrımı yapılmaksızın 35.000 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

Operasyonu Güney Afrika başlattı Aralık 2023’teki yasal kampanyanın temelinde sorun var kimliğinin merkezinde. İktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi, İsrail’in Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria’daki politikalarını, çoğunluğu siyah olan “vatanı” kısıtlayan uzun bir beyaz azınlığın apartheid yönetimi altındaki kendi tarihiyle karşılaştırdı. Apartheid 1994 yılında sona erdi.

Pazar günü Mısır davaya katılma planlarını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in askeri eylemlerinin “uluslararası hukuk, insani hukuk ve savaş zamanında sivillerin korunmasına ilişkin 1949 Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nin bariz ihlali” olduğunu söyledi.

Birçok ülke de müdahale etme planlarını belirtti ancak şu ana kadar yalnızca Libya, Nikaragua ve Kolombiya resmi talepte bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir