Çin petrolü ucuz buldu dev alım yaptı

Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin pandemi sürecinde petrol fiyatlarının çakılmasını fırsata çevirmiş. Düşük fiyattan alım yapan Çin’in 59 farklı gemide 73 milyon varil stokladığı belirtiliyor


Çin çok ucuza petrol bulunca inanılmaz boyutlarda alım yaptı. Denizde ham petrolü boşaltmayı bekleyen tankerlerden bir trafik sıkışıklığı bile oluşmuş durumda. 29 Haziran itibarıyla, dünyanın ABD’den sonra ikinci en büyük petrol tüketicisi olan Çin, ülkenin kuzey kıyısında denizde yüzen 59 farklı gemide 73 milyon varil petrol biriktirdi. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse tüm gezegende olan talebin dörtte üçü.

STOKLAR DÖRT KAT ARTTI

Petrol fiyatlarının eridiği Mart ve Nisan aylarında satın alım yapan Çin, ilk defa 20 Nisan’da sıfırın altına düşen petrol fiyatlarını değerlendirdi. Çin’in bekleyen gemilerde petrolü stoklaması aslında yüzen bir depolama sistemi. Mayıs ayının sonundan bu yana stoklarda neredeyse dört kat artış yaşandı. 2020’nin ilk çeyreğinde aylık ortalamanın yedi katına çıkan bir alım.

YEDİ HAFTADA 0’DAN 40 DOLARA

Petrolün denizde istiflenmesi, enerji piyasasında aşırı stresli bir dönemde Çin’in pazarlık gücünün de bir yansıması. Uzmanlar “Çin küresel bir satın alma sürecine girdi. Açık deniz de bir sığınak oldu” değerlendirmesini yapıyor. ABD ham petrolünün varilinin sıfıra vurmasından yedi hafta sonra 40 dolara yükselmesinin sebeplerinden biri de bu alımlar. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin, ekonomisini korumak için büyük ölçüde dış ham maddeye ve enerji kaynaklarına bağımlı. Bu nedenle, küresel fiyatlar dibe vururken ülkenin petrol stoklaması da uzmanlar tarafından akıllıca bir hareket olarak değerlendiriliyor.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir