Çin’de 60 milyon kişi karantina altında

Çin’in Wuhan kentindeki virüs salgını ile mücadele kapsamında ülke genelinde 63 milyonluk bir nüfusu kapsayan 16 şehirde karantina uygulanıyor


Çİn’in Wuhan kenti yani SARS benzeri gizemli virüsün yayıldığı yerde salgınla mücadele kapsamında yapımına başlanan 1000 yataklı hastanenin 2 Şubat’ta açılacağı bildirildi. 1300 yataklı hastane ise 5 Şubat’ta açılacak. Wuhan’da 24 hastane corona virüs ile mücadeleye dönüştürülüyor. Nüfusları 62 milyondan fazla olan 16 şehre seyahat yasağı var. İngiltere’nin nüfusu 66 milyon.

ÇİN DIŞINDA VAKALAR

Kanada’da ilk vaka görüldü.
Tayland: 4 vaka.
Japonya: 2 vaka.
Güney Kore: 3 vaka.
ABD: 2 vaka.
Vietnam: 2 vaka.
Singapur: 3 vaka.
Malezya: 3 vaka.
Nepal: 1 vaka.
Fransa: 3 vaka.
Avustralya: 1 vaka.

TURİZME VİRÜS DARBESİ

Çin Turizm Birliği 27 Ocak’tan  itibaren yurtdışına gidecek olan tüm turist gruplarını durdurdu. Denizaşırı ülkelerdeki uçak ve otel rezervasyonları iptal edildi. Yurtiçi uçuş ve otel rezervasyonları da 24 Ocak’tan itibaren iptal edildi. 6 yıldır dünyayı en fazla gezenler Çinli turistler. Çin’in turizm geliri 1 trilyon dolar. Çinli turistler gittikleri ülkelerde ise yılda 300 milyar dolarlık harcama yapıyor. Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı 400 bin.

GÜVENLİ YOLCULUK İÇİN

Kalabalıktan uzak durun.
Hastalara yaklaşmayın.
Ellerinizi sık ve detaylı yıkayan.
Maske takın.
Uçakta kendi yastığınızı kullanın.
Eldiven giyin.

SEMPTOMLAR

Burun akıntısı.
Öksürük.
Boğaz ağrısı.
Yüksek ateş

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir