New York Times: Çin, Kuşak Yol’u yeniliyor

Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ABD basını tarafından yakından izleniyor. New York Times gazetesi Pekin yönetiminin Kuşak Yol Projesi’ndeki stratejisini yenilediğini ileri sürdü


ABD merkezli New York Times gazetesinde Keith Bradsher imzasıyla yayınlanan analizde Çin yönetiminin Kuşak Yol Projesi’ndeki stratejisini yenilediği ileri sürüldü. “Çinli şirketlerin gelişmekte olan ülkelere yaptığı limanlar, telefon ağları ve altyapılar çalışmaları Batı’yı endişelendiriyor” denilen haberde Çin’in geçen yılın ilk 11 ayında Kuşak Yol kapsamında 128 milyar dolarlık anlaşma imzaladığı hatırlatıldı. Haberde bu projelerin büyük bir kısmının Çin’in gelişmiş iş gücü ile Çin şirketler tarafından ve Çinli bankaların sağladığı kredilerle yapıldığı belirtildi. Öne çıkan son Kuşak Yol yatırımlarının ise Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki metro sistemi, Kolombiya’nın başkenti Bogota’daki tren güzergahının ve Kenya’nın başkenti Nairobi’de yapılan telekomünikasyon data merkezi olduğu kaydedildi.

‘ELEŞTİRİLER GELİYOR’ İDDİASI

Aynı haberde ABD ve Batı’dan gelen eleştirilerin yanı sıra Kuşak Yol yatırımlarının gittiği ülkelerde de yükseldiği ileri sürüldü. Haberde Malezya, Sri Lanka ve Pakistan gibi ülkelerdeki yerel yöneticilerin Çin yatırımlarını eleştirmesinin ardından Çinli yetkililerin de Kuşak Yol stratejilerini yenilemeye başladığı kaydedildi. Çinli yetkililerin yükselen bu eleştirileri artık ciddiye almaya başladığı ve kabul ettiği belirtilen haberde Çinli üst düzey yetkililerin son zamanlarda özellikle Çinli bankaların Kuşak Yol kapsamında sağladıkları kredilerden bahsetmemeye başladığına vurgu yapıldı.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir