Yüksek Mahkeme, Trump'ın Colorado oylamasına katılıp katılamayacağına karar verecek

Eski Başkan Donald J. Cuma günü Yüksek Mahkeme, Trump'ın 2020 seçimlerini bozma girişiminde isyan başlattığı için Colorado'daki Cumhuriyetçilerin ön seçimine katılıp katılamayacağına karar vermeyi kabul etti.

Bu yılın Şubat başkanlık seçiminin gidişatını değiştirebilecek bir dava. 8'inde tartışılacak. İlk sezon yakında geleceği için mahkeme yakında karar verecek.

Colorado Yüksek Mahkemesi'nin geçen ay onu oylamadan diskalifiye etmesinden sonra, Bay. Trump, Yüksek Mahkeme'den müdahale etmesini istedi. Yargıçlar davayı değerlendirirken bu karar beklemede.

Dava, İç Savaş'tan sonra onaylanan ve “Amerika Birleşik Devletleri Anayasasını desteklemeye” yemin edenlerin “isyana girişmeleri” halinde göreve gelmelerini yasaklayan 14. Değişiklik'in 3. Maddesinin anlamını değiştirdi. veya ona karşı isyan veya düşmanlarına yardım veya teselli verilmesi.

Kurala göre Kongre yasağı kaldırabilir, ancak bu ancak her meclisin üçte iki çoğunluğunun oyu ile mümkündür.

Her ne kadar 3. Bölüm İç Savaş sonrasını ele alsa da, çoğu bilim adamının söylediğine göre, genel anlamda gücün devam ettiği yazılmıştır. Kongre 1872 ve 1898'de geniş kapsamlı aflar çıkardı. Ancak akademisyenler, bu eylemlerin geriye dönük olduğunu ve hükmün olası gücünü sınırlamadığını söylüyor.

Colorado'lu bir duruşma yargıcı, Bay. Trump'ı isyana teşvikten suçlu bulan ancak 3. Maddenin kendisi için geçerli olmadığı iddiasını da kabul eden Bay Trump, Trump, uygun şekilde görev yemini etmemesi nedeniyle kuralın ofis için geçerli olmadığını savundu. Başkanlık.

Colorado Yüksek Mahkemesi kararın ilk bölümünü onayladı: Bay. Trump, 2020 başkanlık seçimlerinin sonucunu tersine çevirmek de dahil olmak üzere öfkeli bir durumda; oy sayısını değiştirmeye çalışmak; yarışan seçmenlerin sahte evraklarını teşvik etmek; Başkan Yardımcısına Anayasayı ihlal etmesi yönünde baskı yapmak; ve Kongre Binası'na yürüyüş çağrısında bulundu.

Ancak çoğunluk kararın bir kısmını değiştirerek 3. maddenin başkanlık için geçerli olmadığını ifade etti.

READ  Kaliforniya'daki Palisades Tahoe tatil beldesinde çığ düşmesi sonucu 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

Çoğunluk imzasız görüşte, “Başkan Trump bizden, 3. Bölüm'ün yemin bozan her isyancıyı diskalifiye ettiğini kabul etmemizi istiyor” diye yazdı. En güçlüsü hariç Ve yalan yere yemin edenleri hem eyalet hem de federal makamlardan men ediyor. Ülkedeki en yüksek olanı hariç. Her iki sonuç da Bölüm 3'ün sade dili ve tarihi ile tutarsızdır.

Eyalet Yüksek Mahkemesi başka birçok konuyu ele aldı. Kendisi, mahkemelerin adayları diskalifiye etmesinden önce Kongre'nin harekete geçmesine gerek olmadığını söyledi. Bay. Trump'ın uygunluğu mahkemenin yetki alanı dışında kalan siyasi bir soru değil. Kurulun 6 Ocak raporu usulüne uygun olarak delil olarak kabul edildi. Bay. Trump'ın o günkü konuşması Birinci Değişiklik tarafından korunmamıştı.

Mahkeme ayrıca devletlerin Anayasa uyarınca cumhurbaşkanı adaylarının niteliklerini değerlendirme yetkisine sahip olduğuna karar verdi. Çoğunluk, “Başkan Trump'ın görüşünü kabul edersek, Colorado Anayasası'nın yaş, vatandaşlık ve ikamet şartlarını açıkça karşılamayan adayları bile oylamadan çıkaramayız” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir