Uvalde saldırısı: Kurbanların aileleri, bağımsız soruşturmacının memurları suçlamalardan temize çıkarmasından sonra öfkelendiCNN

Bağımsız bir raporun bulgularını sunduktan birkaç dakika sonra Mayıs 2022 Uvalde, Teksas'ta Okul Katliamı Bu hareketi yöneten adamın herhangi bir suçlamada bulunmadan belediye meclisi toplantısını sorgusuz sualsiz terk etmesi, birçok kurbanın ailesinde öfkeye yol açtı.

“Açıklama istemek istemiyorum. Onu geri istiyorum” dedi kızı Lexi Kimberly Mata-Rubio 19 çocuk öldürüldü, belediye görevlilerine bağırdı. Politikayı ihlal eden herhangi bir memurun kimliğini tespit etmeyen bir açıklama yayınlayan emekli Austin polis dedektifinden bahsediyor.

Eski dedektif Jesse Prado daha sonra toplantıya geri döndü.

Duayla başlayan toplantı, Prado'nun kolluk kuvvetlerinin müdahalesindeki başarısızlıkları kabul etmesiyle öfke ve yuhalamaya dönüştü.

Bunun yerine raporu, yerel polisi yanlış yapmaktan temize çıkardı ve memurların iyi niyetle hareket ettiğini söyledi. Serbest bırakılanlar arasında Uvalde polisi de vardı Teğmen Javier Martinez – Okula ilk girenler arasında en yüksek rütbeli polis memuru. Martinez sınıfa koştu ama silahlı adam tarafından vurulup yaralandıktan sonra geri çekildi. Personel Çavuş. Okul içinde ikinci kez temasa geçen Eduardo Canales de beraat etti.

“Bu ne cüret?” Öfkelenen Mata-Rubio, Prado ile konuştu. Diğer ailelerin bazı üyeleri Prado sözlerini bitirmeden kalabalığı terk etti.

Eric K/AP

Kimberly Mata-Rubio, 7 Mart Perşembe günü Teksas Uvalde'de düzenlenen özel belediye meclisi toplantısında konuşuyor.

“Bu dünyada en çok sevdiğiniz insanları düşünmenizi istiyorum: çocuklarınız, eşiniz, ebeveynleriniz. Karanlık bir odada AR-15'li psikotik bir kişiyle birlikte sıkışıp kaldığınızı düşünüyorsunuz. Birisi 911'i arıyor” dedi. katma.

“Yanılıyorsun, hepsi senin suçun. Doğru olanı yap, onları durdur, politikayı değiştir. Bu sektörde politika değişikliğinden fayda sağlayabilecek insanlar var… Bu insanlar yıllardır hizmet ediyor ve hiçbir şey yapılmıyor” değişecek.

Uvalde sakini Diana Olvedo-Carao, şehir yetkililerine sunumun o gün sevdiklerini kaybeden insanlar için saldırgan olduğunu söyledi.

READ  CDC, iyileşen Kovid-19 hastaları için 5 günlük karantina süresini sona erdiren yeni kılavuz yayınladı

“Bay Prado'nun açıklaması sorun değil. Sorun şu ki, çoğumuzun kovulması gerektiğini bildiğimiz halde şehrimiz polis memurlarının işlerinde kalmalarına izin veriyor” dedi.

Konsey üyesi Ernest “Chip” W. Kral III, sakinlere kendisinin de bulgulardan hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

“Son bir saattir titriyorum. Yaşananlardan dolayı çok üzgünüm” dedi. “Raporu görmedik. Bunu ilk kez duyuyoruz… ama sizi temin ederim ki istediğimiz bu değil ve işler düşündüğümüz gibi gitmiyor.

Kurban Xavier Lopez'in annesi Felisha Martinez, Prado'nun kalabalığı terk etmesinin ardından “Bugün söylediklerinin söylenecek doğru şey olduğunu gerçekten hissedip hissetmediğini” sorduğunu söyledi.

“Söylemesi gereken şeyin bu olduğunu bile bile geceleri nasıl uyuyor?” CNN'e söyledi. “Bugün hepimizi incitti… Polis zaten oradaydı ve hiçbir şey yapmadı. Dondular. Biz ebeveynlerdik, o okula gitmeye istekli, onları oradan çıkarmak için canımızı vermeye hazır ailelerdik.

Prado, Perşembe günü erken saatlerde şehir yetkililerine yaptığı sunuma, yerel avukatın delil toplamasını zorlaştırdığını söyleyerek başladı.

Prado, perişan haldeki ailelerin polisin okul saldırılarına tepkisine ilişkin başka bir soruşturma raporunun bulgularını duyduğu kalabalık Uvalde Kent Konseyi toplantısında konuştu. 19 çocuk ve iki öğretmen Ölenler serbest bırakıldı.

Prado şehir yetkililerine, “Bu memurların yaptıklarını tam olarak araştırmak için gerekli olan tüm kanıtları ve bilgileri toplamakta çok zorlandım” dedi. “Bölge savcısı bu davayla ilgili bilgilerin bir kopyasını başka kaynaklardan, başka kurumlardan almama izin vermedi.”

CNN, yorum yapması için Uvalde İlçe Bölge Savcısı Christina Mitchell'e ulaştı.

Prado'nun soruşturması – daha önceki birçok soruşturma gibi – şehir yetkililerine, memurların gelmesinden sonraki ilk anlarda yetersiz iletişim de dahil olmak üzere kendi deyimiyle “çoklu başarısızlıklar” bulduğunu söyledi.

Prado, “Memurlar okula ilk girdiklerinde, diğer memurlara bilgi almak için 28 kez telsizlerini kullandılar” dedi. “Bunlar çekilmeden önce 28 deneme yapıldı, vücut kameralarından ve elde ettiğim tüm videolardan saydım.”

“Birisi radyoyu dinlemek için binanın dışına çıkana kadar buraya vardıklarında neyle karşı karşıya olduklarını bilmiyorlar” diye ekledi.

Şehrin bağımsız araştırmasının sonuçları – ne olduğuna dair birçok araştırmadan biri ABD Adalet Bakanlığı Ve diğer kuruluşların kabul ettiği şey, kolluk kuvvetlerinin verdiği tepkinin felaket olduğuydu; kurbanların ailelerinin hesap verme konusunda görünüşte zor olan arayışı ikinci yılına yaklaşıyor.

Toplantı, iki adamın Uvalde okulundaki saldırganla mücadele edemedikleri ve katliama yakalanan çocukları ve öğretmenleri kurtaramadıkları için eleştirilmesinden birkaç gün sonra gerçekleşti. Seçmenin desteğini aldı Teksas toplumunda kolluk kuvvetleri liderleri olmaya devam etmek.

Seçim sonuçları, kolluk kuvvetlerinin o gün hayat kurtarabileceğini düşünen mağdur ailelerini şok etti.

Belediye meclisi toplantısı yerel saatle 14.00'te Prado'nun sunumuyla başladı.

Katliamdan altı hafta sonra eski Uvalde Belediye Başkanı Dan McLaughlin, CNN'e olup bitenlere ilişkin daha geniş bir soruşturma yapılması konusunda umudunu kaybettiğini söyledi. Örtülmesinden korkuyordu devam ediyordu.

Yetkililerin yaşananlarla ilgili yanlış beyanlarının kesinlikle düzeltilmesi gerekiyor: Polisin saldırganın yanına giderek hayatını kurtardığı (bunun yerine saldırganın okulda 77 dakika boyunca herhangi bir itirazla karşılaşılmadan kaldığı) ilk anlatımdan versiyonlara kadar. Kapıyı bir öğretmen açtı (o açmadı), böylece Uvalde polis memuru silahlı adamı okula girmeden önce vurma fırsatına sahip oldu (hiçbir UPD memuru onu görmedi).

Temmuz 2022'de Uvalde Şehir Meclisi şunları söyledi: kendi soruşturmasını başlatıyor Yanıt veren her şehir polis memurunun işlemlerinde. Konsey, soruşturmayı yönetmesi için eski Austin polis dedektifi Jesse Prado'yu atadı.

Mitchell'in soruşturmasını tamamlarken normalde kamuya açık olacak bilgileri saklama kararı şeffaflık eksikliğini daha da artırdı.

Haziran 2022'de Mitchell, CNN'e soruşturmalar devam ederken kayıtların veya videoların yayınlanmasını istemediğini söyledi. Kendisi yaptığı açıklamada, “Olayın kayıtlarının şu anda açıklanması, devam eden soruşturmaya müdahale edecek ve tam ve kapsamlı bir soruşturmaya engel olacaktır” dedi.

CNN dahil büyük haber kuruluşlarından oluşan bir koalisyon Kayıtların alınması için dava açıldı Henüz karar verilmemiş durumda.

Mitchell oradaydı McLaughlin tarafından iki kez dava edildi Belediye başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca Uvalde, polis memurlarından alınan ilgili kanıtları soruşturmacı Jesse Prado ile paylaşmamakla suçlandı.

CNN, radyo yayınları ve telefon görüşmelerinin yanı sıra vücut kamerasını ve gözetleme videosunu analiz etti Bir zaman çizelgesi oluşturun Erken harekete geçildiğini ve neredeyse ani bir ivme kaybı yaşandığını gösteren olay, silahlı saldırganın okulda 77 dakika boyunca rakipsiz kalmasına neden oldu.

Bu analiz, Adalet Bakanlığı'nın Ocak ayında yayınlanan bir araştırma raporundan önce geldi ve bu raporla uyumluydu. Tekrarlanan liderlik başarısızlıkları ve kaybedilen fırsatlar Önce kanamayı durdurun.

CNN'den Shimon Prokupecz ve Linh Tran bu rapora katkıda bulundular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir