UNRWA: Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı İsveç ve Kanada, ajansa finansman sağlamaya devam ediyor.

görüntü kaynağı, İyi resimler

Filistinli Mülteciler için BM İsveç ve Kanada, UNRWA'ya yardıma devam edeceklerini duyurdu.

İsrail'in en az 12 UNRWA personelini 7 Ekim'de Hamas'ın saldırısına karışmakla suçlamasının ardından fonları askıya alan 16 ülke arasında bunlar da vardı.

BM soruşturma yürütüyor ve incelemeyi Fransa dışişleri bakanı yürütüyor.

İsveç Cumartesi günü yaptığı açıklamada, maliyetleri ve personeliyle ilgili ek kontroller yapmayı kabul ettikten sonra başlangıçta UNRWA'ya 200 milyon kron (15 milyon £; 19 milyon $) göndereceğini söyledi.

Açıklamada, “Hükümet, UNRWA'ya 2024 yılı için 400 milyon kron tahsis etti. Bugünkü karar, 200 milyon kronluk ilk ödemeyle ilgili” dedi.

Bu açıklama, Kanada'nın Cuma günü UNRWA personeline yönelik soruşturmalar devam ederken UNRWA'ya finansman sağlamaya devam edeceğini açıklamasının ardından geldi.

7 Ekim'de Hamas'a bağlı silahlı kişiler Gazze sınırını geçerek İsrail'e geçerek yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü ve 250'den fazla kişiyi rehin aldı.

Buna karşılık İsrail, bölgeye hava saldırıları ve kara işgali kampanyası başlattı.

Bölgenin Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, Gazze'de 30.900'den fazla insanın öldürüldüğünü ve sivillere ulaşan yardım miktarının düştüğünü açıkladı.

BM, Şerit nüfusunun dörtte birinin kıtlığın eşiğinde olduğu ve çocukların açlıktan öldüğü konusunda uyardı.

UNRWA, Gazze'de faaliyet gösteren en büyük BM kuruluşudur. Sağlık, eğitim ve diğer insani yardımları sağlıyor ve yaklaşık 13.000 kişiye istihdam sağlıyor.

Başkanı Philippe Lazzarini, bağışçıların birkaç hafta içinde tekrar fon sağlayacağı konusunda “temkinli iyimser” olduğunu söyledi.

Kendisi, Ocak ayı sonlarında 7 Ekim'deki saldırıda çok sayıda çalışanın yer aldığı yönündeki iddiaların ardından büyük bağışçı ülkelerin finansmanı kesmesinin ardından ajansın “ölümcül tehlike altında” olduğunu söyledi. Birkaç gün içinde Bay Lazzarini, bir soruşturmanın sürdüğünü ve personelin “teşkilatın insani yardım sağlama yeteneğini korumak için” işten çıkarıldığını söyledi.

READ  Taylor Swift'in plak şirketi Universal Music Group, TikTok'tan müzik çekecek

Bay Lazzarini, “Bugün tehlikede olan, kesinlikle benzeri görülmemiş bir insani krizle karşı karşıya olan Gazze'deki Filistinlilerin kaderidir.” dedi.

Bu ayın başlarında Avrupa Komisyonu, UNRWA'ya 50 milyon avroluk fon sağlayacağını açıklamıştı.

İsveç, ajansın bütçesine en fazla katkıda bulunan dördüncü ülke olurken, Kanada ise 2022 veri şovunda 11. en büyük ülke oldu.

Kanada'nın kararı, ülkenin Uluslararası Kalkınma Bakanı Ahmed Hussen tarafından Cuma günü yapılan bir açıklamada açıklandı.

Bunun “devam eden sağlam soruşturma sürecini tanımak” için oluşturulduğunu ve “Filistin vatandaşlarının acil ihtiyaçlarına yanıt vermek için daha fazlasının yapılabileceğini” söyledi.

Kanada Silahlı Kuvvetleri, Gazze'ye hava yoluyla malzeme taşımakta kullanılabilmeleri için Ürdün'e yaklaşık 300 kargo paraşütü bağışlayacak.

Bu arada, UNRWA tarafından derlenen ve BBC tarafından görülen bir iç taslak belgede, aralarında İsrail gözetiminden Gazze'ye serbest bırakılan UNRWA personeli de dahil olmak üzere Filistinlilere yönelik yaygın taciz iddiaları yer alıyor.

Belgede eski mahkumlar çok çeşitli kötü muameleleri anlatıyor.

Şöyle diyor: “Teşkilat personeli, gözaltındayken İsrail yetkilileri tarafından tehdit ve baskıya maruz kaldı ve teşkilatın Hamas ile bağlantıları olduğu ve UNRWA personelinin 7 Ekim 2023 zulmüne katıldığı da dahil olmak üzere teşkilat aleyhinde yalan beyanlar yayınlaması için baskı yapıldı. “

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) BBC'ye yaptığı açıklamada spesifik iddiaları reddederek şunları söyledi: “Tutuklulara gözaltındayken veya sorgu sırasında kötü muamele yapılması IDF değerlerini ihlal eder ve IDF'yi ihlal eder ve bu nedenle kesinlikle yasaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir