Unilever, Ben & Jerry's de dahil olmak üzere dondurma birimini elden çıkarıyor

Unilever hisseleri duyurudan dakikalar sonra yüzde 5,6 yükseldi, ardından Londra saatiyle 09:20'de yüzde 4,1 yükselişle işlem gördü.

Şirket, yenileme çalışmalarının hemen başlayacağını ve 2025 yılı sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini söyledi. Toplamda yaklaşık 800 milyon euro (868,3 milyon dolar) maliyet tasarrufu sağlaması bekleniyor.

Unilever, yeniden yapılanmanın güzellik ve sağlıklı yaşam, kişisel bakım, evde bakım ve beslenme alanlarında dört ayrı iş birimine sahip “daha basit, daha odaklı bir şirket” haline gelmesini sağlayacağını söyledi.

Şirket, 2023 yılında 7,9 milyar avro gelir elde eden dondurma bölümünün bağımsız bir işletme olarak iyi performans göstereceğini de sözlerine ekledi. Dondurma segmenti, 2023 yılında Unilever'in 59,6 milyar Euro'luk toplam gelirinin yaklaşık %13'ünü oluşturacak.

Unilever, yan ürüne ilişkin planlarını henüz tamamlamadı ancak “ayrılık, ayrılığa giden yoldur” dedi.

Nihai karar alındıktan sonra eylemin maliyetinin belirleneceği belirtildi.

Bu hamle, Temmuz 2023'te şirketin başına geçecek olan CEO Hein Schumacher'in daha kapsamlı revizyonunun en radikali.

Unilever, son yıllarda, aktivist yatırımcılar da dahil olmak üzere, hisse fiyatlarındaki büyük dalgalanmaların ortasında, daha geniş bir işletmeyi elden geçirmesi yönünde giderek artan çağrılarla karşı karşıya kaldı. Hisse bir yıl öncesine göre yaklaşık %6 oranında değer kaybetti.

Quilter Cheviot hisse senedi araştırma başkanı Chris Beckett, yeniden yapılanmanın şirketin genel performansı üzerinde ne kadar etki yaratacağını sorguladı.

Beckett, “Söz konusu segment, Unilever'in genel performansına kıyasla düşük büyümesiyle dikkat çekse de, elden çıkarma şirketin büyüme gidişatını önemli ölçüde değiştirmeyecek” dedi.

“Tarihsel olarak Unilever'in çay işletmesini satma kararının şirketin operasyonları veya değeri üzerinde dönüştürücü bir etkisi olmadı. Dondurma işletmesini elden çıkarmaya yönelik bu son hamle, önemli bir dönüşüm sağlamasa da benzer bir yol izleyebilir.”

READ  Ticaret yetkilisi, Kaliforniya'daki helikopter kazasında aralarında Nijeryalı bankanın CEO'su ve ailesinin de bulunduğu altı kişinin öldüğünü söyledi

Ben & Jerry's markası, çeşitli siyasi konularda güçlü duruşlar sergileyerek şirketin başına bela olduğunu kanıtladı.

2023 yılında Unilever, Ben & Jerry'nin İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında dondurma satışını durdurma kararını hemen açıklamayarak yatırımcıları yanılttığı iddiasıyla ABD'de bir davayla karşı karşıya kaldı ve bu da sonunda gerçekleşti. O kovulduReuters'e göre.

Yılın başlarında Ben & Jerry's'ten gelen çağrılara tepkiyle karşılaştı geri dönmek “Çalınmış” Kızılderili toprakları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir