UConn'lu Geno Auriemma, tarihte 1.200 kariyer galibiyetine ulaşan üçüncü üniversite koçu oldu

Geno Auriemma, kolej basketbolunun tüm zamanların hit listesinde yalnızca Mike Krzyzewski ve Tara VanDerveer'in ardından geliyor. (David Butler II/USA Today)

Geno Auriemma Çarşamba gecesi elit bir kolej basketbol koçları grubuna katıldı.

Uzun süredir UConn kadın basketbol koçu olan Huskies'in Seton Hall'u 67-34 yenmesinin ardından kariyerindeki 1.200. zaferini elde etti. Kendisi şu anda tarihte 1.200 galibiyet hedefine ulaşan üçüncü erkek veya kadın antrenör oldu. Yalnızca eski Duke erkek antrenörü Mike Krzyzewski ve mevcut Stanford kadın antrenörü Tara VanDerveer bu dönüm noktasına ulaştı. Auriyamma da oraya büyük bir hızla ulaşır.

Krzyzewski emekli olmadan önce 1.202 maç kazandı ve bu onu tarihin en çok kazanan erkekler 1. Ligi koçu yaptı. VanDerveer geçen ay 1.203'üncü galibiyetiyle Krzyzewski'yi geride bıraktı. Kadınlarda Auriemma ve Van der Veer 1.200 sayıya yakın olan iki oyuncu. Iowa antrenörü Lisa Bluder, 871 kariyer galibiyetiyle bir sonraki Division I kadın antrenörü oldu. Coastal Carolina antrenörü Cliff Ellis, erkekler takımına en yakın aktif antrenördür. 831 kariyer başarısı var.

69 yaşındaki Auriemma şu anda Huskies'te 39. sezonunu yaşıyor. UConn'a ilk kez 1985'te ayak bastı ve takımı hızla kadın basketbolunda bir güç merkezine dönüştürdü. Orada 11 şampiyonluk kazandı, 22 kez Final Four'a yükseldi ve NCAA Turnuvasını yalnızca üç kez kaçırdı. 2006 yılında Naismith Memorial Basketbol Onur Listesi'ne alındı.

HAYIR. 11 UConn Çarşamba gecesi Pirates'i yenmede hiç sorun yaşamadı. Bir çeyrek hariç tamamında tek haneli rakamlarda kaldılar ve baştan sona önde gittiler. Aaliyah Edwards 18 sayı ve 15 ribaundla öne çıkarken, Ashlyn Shade 5/10 şut ile 17 sayı kaydetti. Seton Hall takım olarak sahadan %22 şut attı, çift haneli isabet alan bir oyuncuya sahip olmadı ve yayın gerisinden sadece 2/23 isabet kaydetti.

READ  SpaceX, kötü hava koşulları nedeniyle Crew-8 astronotunun NASA için fırlatılışını 2 Mart'a erteledi

Galibiyet UConn'u sezonda 20-4'e taşıdı. Gelecek Pazar 1 Numaralı Güney Carolina'ya seyahat edecekler.

Auriemma'nın çok yakın gelecekte Krzyzewski'yi geçeceği kesin, bu da onu Van der Veer ile kariyerinin geri kalanında tüm zamanların rekoru için sıkı bir yarışa sokacak. VanderVeer, Çarşamba gecesi itibarıyla başantrenör olarak görev yaptığı süre boyunca 1.206 maç kazanmıştı. Auriemma'nın başarısı, hem Van der Veer'den 1.200 galibiyet daha az olması hem de kariyerinde kazandığından 100 maç daha az kaybetmesi.

Ne olursa olsun, Auriemma şimdiden tüm zamanların en iyi kolej basketbol koçlarından biri olduğunu kanıtladı. Şimdi bunu kanıtlayacak başka bir dönüm noktasına ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir