Türkiye seçim sonuçları: Muhalefet kilit şehirleri Erdoğan'a darbe olarak tutacak

ANKARA, Türkiye (AP) — Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gözünü bu kentsel alanların kontrolünü yeniden ele almaya dikti; ilk sonuçlar, Türkiye'nin ana muhalefet partisinin Pazar günkü yerel seçimlerde büyük şehirlerin kontrolünü elinde tutmaya hazır olduğunu gösterdi. alanlar.

Devlet yayın kuruluşu TRT'nin haberine göre, sandıkların yaklaşık yüzde 40'ının sayıldığı Türkiye'nin en büyük şehri ve ekonomi merkezi olan İstanbul'da, Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) görevdeki belediye başkanı Ekrem İmamoğlu önde gidiyor. Başkent Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş da büyük bir farkla koltuğunu korumaya kararlı görünüyor.

TRT'nin haberine göre CHP, Türkiye'deki 81 ilin 36'sında önde görünüyor.

Oy barometre olarak bulundu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın popülerliği Aradığı gibi Kilit kentsel alanların kontrolünü yeniden kazanmak Beş yıl önce yapılan seçimlerde muhalefete yenildi. CHP'nin 2019'da Ankara ve İstanbul'da kazandığı zafer, Erdoğan'ın yenilmezlik aurasını paramparça etti.

70 yaşındaki Türk cumhurbaşkanı için önemli bir savaş alanı İstanbulDoğduğu, büyüdüğü ve siyasi kariyerine 1994 yılında belediye başkanı olarak başladığı 16 milyon nüfuslu bir şehir.

Analistler, Erdoğan'ın iktidardaki İslamcı eğilimli Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP), onun muhafazakar değerlerini yansıtacak ve mevcut görev süresinin sona erdiği 2028'den sonra da ülkeyi yönetmesine izin verecek yeni bir anayasa taslağı hazırlama konusundaki kararlılığını güçlendireceğini söyledi. .

Geçen yılki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerindeki yenilgilerin ardından bölünmüş ve morali bozulan muhalefet için İstanbul ve Ankara'yı elinde tutmak büyük bir destek olacak ve destekçilerin toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Bir milyondan fazlası ilk kez seçmen olmak üzere yaklaşık 61 milyon kişi, tüm büyükşehir belediyeleri, il ve ilçe belediye başkanlıkları ile mahalle yönetimleri için oy kullanma hakkına sahip.

Ankara belediye başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Mansur Yavaş, 31 Mart 2024 Pazar günü Ankara'daki sandıkta oy kullanıyor.  Türkiye, Pazar günü İstanbul'u ve diğer büyük şehirleri kimin kontrol edeceğini belirleyecek yerel seçimlere gidiyor.  (AP Foto/Ali Ünal)

Ankara belediye başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Mansur Yavaş, 31 Mart 2024 Pazar günü Ankara'daki sandıkta oy kullanıyor. Türkiye, Pazar günü İstanbul'u ve diğer büyük şehirleri kimin kontrol edeceğini belirleyecek yerel seçimlere gidiyor. (AP Foto/Ali Ünal)

Devlet Anadolu Ajansı'nın verilerine göre katılım yüzde 76 civarındaydı.

READ  Galler Prensesi Catherine mide ameliyatı sonrası hastaneye kaldırıldı

Oylamanın sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için ülke genelinde yaklaşık 594.000 güvenlik personeli görev yapıyor. Ancak Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Diyarbakır'da mahalle muhtarı seçimi konusunda çıkan anlaşmazlığın şiddete dönüşmesi sonucu 1 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı. Şanlıurfa'da çıkan çatışmada en az 6 kişi yaralandı.

İmamoğlu, ilk sonuçlarla ilgili olarak, “Aldığımız verilere göre vatandaşlarımızın bize olan güveni, bize olan güveni karşılığını almış görünüyor.” dedi.

TRT'nin haberine göre, İstanbul'da İmamoğlu oyların yüzde 50'sini alırken, eski Şehircilik ve Çevre Bakanı olan AKP'nin adayı Murat Kurum da yüzde 41 oy aldı. Anketler şunu gösterdi İkisi arasında sıkı bir rekabet.

Seçim yetkilileri, 31 Mart 2024 Pazar günü İstanbul'daki bir sandık merkezinde oyları sayıyor.  Türkiye, Pazar günü İstanbul'u ve diğer büyük şehirleri kimin kontrol edeceğini belirleyecek yerel seçimlere gidiyor.  (AP Fotoğraf/Emra Ses)

Seçim yetkilileri, 31 Mart 2024 Pazar günü İstanbul'daki bir sandık merkezinde oyları sayıyor. Türkiye, Pazar günü İstanbul'u ve diğer büyük şehirleri kimin kontrol edeceğini belirleyecek yerel seçimlere gidiyor. (AP Fotoğraf/Emra Ses)

Gelecekte Erdoğan'a rakip olabilecek popüler bir isim olan İmamoğlu, 2019'da kazanmasına yardımcı olan bazı partilerin desteği olmadan yarıştı.

Hem Kürt yanlısı Halkın Eşitlik ve Demokrasi Partisi hem de milliyetçi İYİ Parti adaylarını çıkardı.

Geçen yılki seçimlerde Erdoğan'ı devirmeyi başaramayan CHP liderliğindeki altı partili muhalefet koalisyonu, ekonomik krizden ve hükümetin başlangıçtaki zayıf tepkisinden yararlanamayarak dağıldı. Geçen yılın yıkıcı depremi 53.000'den fazla insanı öldürdü.

Risk istihbarat şirketi Verisk Maplecroft'un Ortadoğu ve Kuzey Afrika kıdemli analisti Hamish Kinnear, İmamoğlu'nun İstanbul'da kalması halinde “bölgesel muhalefeti sağlamlaştırmak ve 2028'de başkanlık için adaylığı başlatmak için iyi bir konumda olacağını” söyledi.

31 Mart 2024 Pazar günü Ankara'da bir kadın sandıkta oyunu kullanıyor.  Türkiye'de Pazar günü yapılacak yerel seçimler, İstanbul'u ve diğer büyük şehirleri kimin kontrol edeceğini belirleyecek.  (AP Foto/Ali Ünal)

31 Mart 2024 Pazar günü Ankara'da bir kadın sandıkta oyunu kullanıyor. Türkiye'de Pazar günü yapılacak yerel seçimler, İstanbul'u ve diğer büyük şehirleri kimin kontrol edeceğini belirleyecek. (AP Foto/Ali Ünal)

Bu arada, yeni bir dindar-muhafazakar parti olan Yeni Refah Partisi (YRP), hükümetin ekonomiyi yönetme biçimi konusunda hayal kırıklığına uğrayan AKP destekçilerinden oy almış gibi görünüyor. Enflasyonun yükselişiyle birlikte pek çok kişi temel ihtiyaçları karşılamakta zorlanıyor.

READ  Boltz Alaska Air uçağında kayboldu

Türkiye'nin Kürtlerin çoğunlukta olduğu güneydoğu kesiminde DEM partisi çok sayıda belediyeyi kazanma yolundaydı ancak bunları elinde tutmasına izin verilip verilmeyeceği belli değildi. Önceki yıllarda, Erdoğan hükümeti seçilmiş Kürt yanlısı belediye başkanlarını Kürt milislerle bağlantılı oldukları iddiasıyla görevden almış ve yerlerine devlet tarafından atanan kayyumları getirmişti.

Erdoğan, yirmi yılı aşkın süredir Türkiye'nin lideri; 2003'ten bu yana başbakan ve 2014'ten beri cumhurbaşkanı. Yeni anayasa için çabalıyoruz Aile değerlerini teşvik eder. Şu anda yeni bir anayasayı yürürlüğe koymak için yeterli oyu yok, ancak güçlü bir gösteri, muhalefet kampındaki bazı muhafazakar, milliyetçi veya İslamcı milletvekillerini gerekli üçte iki çoğunluğa ikna etmesine olanak tanıyacak.

___

Kipper, Bodrum'dan bildiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir