Trump, son başarısız yasal kumarından bu yana ilk ceza davasına günler kaldı

Scott Olson/Getty Images

Eski Başkan Donald Trump, 2 Nisan 2024'te Green Bay, Wisconsin'deki bir mitingde konuşuyor.CNN

Donald Trump'ın, duruşmaya çıkan ilk eski başkan olma gibi tarihi bir lekeden kaçınmak için gösterdiği son çabada önümüzdeki hafta zamanı daralıyor.

Muhtemel Cumhuriyetçi aday Pazartesi günü mahkeme salonunda başka bir aksilik yaşadı ve para duruşması ertelendi ve Manhattan'ın dışına taşındı. Son yasal yenilgisi onu ve ülkeyi, adaleti ve siyasi sistemleri daha da zorlayacak ve Kasım seçimleri üzerinde öngörülemeyen bir etki yaratacak bölücü bir senaryonun eşiğine getiriyor.

2016 seçimleri öncesinde yetişkin bir sinema oyuncusuna yapılan ödemelerden kaynaklanan dava, eski başkana karşı açılan dört ceza davasından biri. Kendisine yöneltilen tüm suçlamalara karşı masumdur.

Hukuki şansı daraldıkça Trump'ın New York davasındaki hakime ve diğer soruşturmalarında görev alan kişilere yönelik saldırıları ve kendisinin siyasi zulme maruz kaldığı yönündeki çılgın iddiaları yoğunlaştı. Hafta sonu Dark Truth Topluluğu'ndaki bir gönderide Trump, “birisi içeri girmeden önce” kaç tane “yolsuz” yargıca katlanmak zorunda kalacağını merak etti. Bağış toplama amaçlı bir e-postada eski başkan, “kötü soruşturmasını” eleştirdi ve kendisine yeni bir fon sağlanmadığı takdirde “kıyametin kopacağı” uyarısında bulundu. Davaya bakan Yargıç Juan Merchan, geçen hafta sosyal medyada yargıcın kızına ismiyle saldıran Trump'a karşı sert bir karar çıkardı. Şimdi eski başkan, Merson'un Truth sosyal ağında “İlk Değişiklik haklarımı elimden aldığından” şikayet ediyor.

CNN'in davayla ilgili jüri anketine erişimi, Trump'ın New York duruşması başlamadan önce bunu meşrulaştırma yönündeki saldırgan çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor ve bu da davanın olağandışı siyasi bağlamını yansıtıyor. Potansiyel jüri üyeleri bir Trump mitingine katılmışsa, Proud Boys gibi aşırılıkçı bir grubun üyesi olup olmadıkları ve bu haberleri nereden aldıkları konusunda sorgulanacaklar. Ayrıca eski cumhurbaşkanı hakkındaki duyguları da soruluyor, ancak hangi siyasi partiye ait oldukları ya da kime oy verdikleri sorulmuyor.

READ  Yargıç Cannon, Trump'ın diğer sanıklarının suçlamaları reddetme yönündeki iddialarına şüpheyle yaklaştı

Bu, jüri üyelerinin bir davayı siyasi görüşleri veya önyargıları yerine kanıtlara dayanarak adil ve tarafsız bir şekilde yargılayabilmelerini sağlamak için tüm duruşmalardan önce gösterilen çabalarla tutarlıdır. Davadaki savcılar, Stormy Daniels'a 2016 yılında yapılan ödemelerin yasa dışı olduğunu kanıtlamaya çalışmadı. Bunun yerine jüriye, eski başkanın 2016 seçimleri öncesinde seçmenleri yanıltmak amacıyla ticari kayıtlarda tahrifat yaptığını söyleyecekler. Ancak davayı eleştirenlerden bazıları bunu seçime müdahale kavramının bir uzantısı olarak görüyor. Trump'ın ilk olarak gerçekleşmesini istediği dört suç soruşturmasından biri varsa o da budur.

Trump'la ilgili davaların birçoğundaki gecikmeler, onun sanık olarak temyiz hakkını tam olarak yerine getirme hakkını kullanması nedeniyle. Ancak duruşmaya giden yolu yavaşlatmak için anlamsız yasal zorluklara başvurma konusunda açık bir eğilim var. New York davasının başlamasına yalnızca dört hafta kala, duruşmanın daha da ertelenmesi ihtimali hızla azalıyor. Ancak Trump, modern tarihin en üretken savcılarından biri olmaya devam ediyor ve hesap vermekten kaçınmak için siyasi teşvikleri varsa, uzun vadeli hukuki zorluklar da göz ardı edilemez.

Duruşmanın başlamasını 15 Nisan'da erteleyemezse haftanın dört gününü mahkeme salonunda geçirecek ve kampanya yolunu rakibi Başkan Joe Biden'a açık bırakacak. Ancak eski başkan Pazartesi günü, kürtajın – potansiyel olarak belirleyici bir genel seçim sorusu – eyaletlere bırakılması gerektiğini ilan ederek, yarıştaki en önemli zayıf noktalarından birini hafifletmeye çalıştı. Biden bunların hiçbirini yapmıyordu ve selefinin Kongre'den geçmesi durumunda bir federal yasağı imzalamayacağına inanamadığını söyleyerek Chicago'daki bir bağış toplama etkinliğinde şunları söyledi: “Trump'ın başı dertte ve o da bunu biliyor. Seçmenlerin kendisini sorumlu tutacağından endişe ediyor.

Washington'da özel savcı Jack Smith, Trump'ın federal seçimlere müdahale soruşturmasının başlamasını geciktiren kapsamlı başkanlık dokunulmazlığı iddiasını engellemek amacıyla Pazartesi günü Yüksek Mahkeme'ye son brifingini sundu. Trump, cumhurbaşkanının görevden ayrılmasından sonra işgalcilerin eylemlerinden dolayı cezai suçlamalarla karşı karşıya kalabilmeleri halinde başkanlık makamının etkisiz hale getirileceğini savunuyor. Ancak Smith, başkanların sınırsız güce sahip olduğunu ima ederek bu iddiaya karşı çıktı.

READ  Bulls'un Onur Ringi töreni çirkinleşiyor, taraftarlar Jerry Cross'u dul eşinin önünde yuhalıyor

Smith, “Başkanlığın etkili bir şekilde işlemesi, eski başkanın bu federal ceza hukuku ihlallerinden dolayı hesap verme sorumluluğundan muaf olmasını gerektirmez.” diye yazdı. “Aksine, anayasal düzenimizin temel ilkesi, cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere hiç kimsenin hukukun üstünde olmamasıdır.”

Smith ayrıca Trump'ın başka bir hamlesini daraltmaya çalıştı; Yargıçlar bir başkanın yalnızca kısmi dokunulmazlığa sahip olduğunu tespit ederse, davayı daha fazla tartışma için alt mahkemelere gönderebilecekleri yönünde Yüksek Mahkeme'ye yapılan bir öneri. Böyle bir hareket, duruşmayı aylarca, özellikle de seçim sonrasına kadar geciktirecektir. Trump yeniden seçilirse, kendisine karşı açılan federal davayı düşürmesine veya tamamen sonlandırmasına imkan verecek başkanlık yetkilerini yeniden kazanabilecek. Yüksek Mahkeme davadaki iddiaları 25 Nisan'da dinleyecek ve Temmuz ayına kadar bir karar çıkması bekleniyor.

Smith'in eski başkanı jüri önüne çıkarma çabaları Florida'da da hüsrana uğradı; burada Trump tarafından atanan Yargıç Eileen Cannon, birçok hukuk uzmanı tarafından eski başkanın gizli belgeleri istiflemesi nedeniyle yaklaşan bir davayı yavaşlatmakla suçlandı.

Trump, aleyhindeki diğer davaların Kasım seçimlerinden önce ilerlemesini önleme çabasının bir parçası olarak, Gürcistan'daki seçim müdahalesi soruşturmasını hızlandırmak için yeni bir çaba gösteriyor. Trump'ın avukatları, eyalet temyiz mahkemesinin Trump'ın 2020 seçim kaybını tersine çevirmek için yerel yetkililere baskı yapma çabasının yalnızca ifade özgürlüğünü kullanması olduğuna karar vermesini istiyor. Trump'ın avukatı Steve Sado yaptığı açıklamada, “Güçlü ve sınırsız ifade özgürlüğü olmadan demokrasi olmaz” dedi.

Fulton İlçesi Yüksek Mahkemesi Yargıcı Scott McAfee, Trump'ın eylemlerinin ifade özgürlüğünü koruduğu gerekçesiyle davayı reddetmeyi zaten reddetti. Trump'ı eleştirenler muhtemelen onun son kumarını, onun demokrasiyi yok etmeye değil, onu kurtarmaya çalıştığına dair genel olarak anlaşılması zor bir karşı olgusal argüman olarak görecekler.

READ  ABD, Husilerin gemisavar füzelerini 3 gün içinde ikinci kez düşürdü

Pazartesi günü New York davasındaki önemli karar, Cumhuriyetçi eski başkanın avukatlarının, adını duyurduğu ve oldukça liberal olan şehirde adil yargılanamayacağı yönündeki iddialarına odaklandı. Yargıç Yardımcısı Lisbeth Gonzalez, konunun çözüme kavuşturulduğunu ve soruyla ilgili başka tartışma olmayacağını söyleyerek Pazartesi günü duruşmanın sona erdirilmesi yönündeki talebi reddetti.

Trump'ın stratejisi yeni değil; daha önce de başka bir liberal şehir olan Washington DC'de soruşturmanın meşruluğu konusunda benzer iddialarda bulunmuştu. Ancak savcılar genellikle suçun işlendiği iddia edilen yargı bölgesinde suçlamada bulunur. Mantıksal açıdan uç noktalara götürüldüğünde eski başkanın argümanları, bir siyasi figürün ancak jüri panelinin kendisine oy verebilecek kişilerle dolu olduğu bir ortamda yargılanabileceğini öne sürüyor. Böyle bir durum, tüm hukuk sistemini siyasallaştıracak ve başta eski ve potansiyel olarak gelecekteki başkanlar olmak üzere herkesin kanunlar önünde eşit olduğu ilkesini tehdit edecektir.

Trump, Cumhuriyetçilerin ön seçim kampanyası sırasında, GOP tabanını kendi etrafında toplamak ve rakiplerini sıkıştırmak için siyasallaşmış adaletin kurbanı olduğu fikrini kullanarak, dört suçlamayı kendi lehine çevirmede etkili oldu.

Bu kampanyanın en büyük sorularından biri, soruşturma altındaki bir başkanın gerçekliğinin genel seçmenler arasında benzer bir etki yaratıp yaratmayacağı veya özellikle de mahkum olması halinde Trump'a karşı bir tepki yaratıp yaratmayacağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir