Trump, Putin'in Biden'ı Trump'a tercih ettiği yönündeki yorumunu 'büyük bir iltifat' olarak nitelendirdi.

Eski Başkan Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Başkan Joe Biden'ı Trump'a tercih ettiğini çünkü Biden'ın “daha deneyimli” ve “daha öngörülebilir” olduğunu ve bunun “büyük bir iltifat” olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Trump Çarşamba günü Güney Carolina'nın North Charleston kentinde düzenlenen bir kampanya mitinginde “Rusya Devlet Başkanı Putin bana büyük bir iltifat etti” dedi.

“Başkan olarak Trump yerine Joe Biden'ı tercih edeceğini söyledi” diye devam etti. “Bu bir iltifat. Pek çok insan 'Ah, bu çok kötü' dedi. Hayır, hayır, bu iyi bir şey. Elbette öyle derdi.

Son yorum, Trump'ın Güney Carolina'da yakın zamanda düzenlenen bir mitingde Rusya'yı, ABD'nin yabancı müttefiklerine ödeme yapmayan ABD ülkelerine “ne isterlerse onu yapmaya” “teşvik edeceğini” söylemesinin ardından geldi. savunma finansmanından adil pay alınması” – bazı eleştirmenlerin tepkisine yol açtı.

Trump'ın son yorumu, Putin'in bir Rus devlet televizyonu muhabiriyle yaptığı röportajda, Biden'ın yeniden seçilmesinin Rusya'nın çıkarları açısından en iyi seçim olacağına inandığını söylediği ancak herhangi bir Amerikalı liderle çalışacağını söylediği yorumlarına yanıt olarak geldi. .

Röportajın Associated Press çevirisine göre Putin, “Biden çok deneyimli ve öngörülebilir biri, eski yapıdan bir siyasetçi” dedi. “Fakat Amerikan halkının güvendiği herhangi bir Amerikan lideriyle çalışacağız.”

Kuzey Charleston'daki bir mitingde Trump, Putin'in Biden'ın kazanmasını istediğini çünkü başkanlığı sırasında Rusya'nın çıkarlarına, özellikle de tartışmalı Alman-Rus boru hattı Kuzey Akım 2'nin inşasına son verdiğini söyledi. Rusya'dan Avrupa'ya doğal gaz.

“Nord Stream 2'yi durdurdum [Biden] Ben ayrıldıktan hemen sonra onayladı, bu yüzden Putin gerçekten benim hayranım değil” dedi Trump, boru hattına yaptırımlar uygulayarak boru hattı inşaatını durdurmadaki başkan rolüne ve Biden'ın boru hattına yönelik yaptırımlardan feragat etmesine atıfta bulundu. Eleştirmenler bunun Rusya'ya Avrupa üzerinde enerji hakimiyeti sağlayacağına inanıyordu.

READ  2019'daki yangının ardından yeni Notre Dame kulesi ve altın horoz ortaya çıktı

Trump, Putin ve Biden'ın ilişkisi hakkında “Bana sahip olmak istemiyor. Biden'ı istiyor çünkü ona Ukrayna dahil istediği her şeyi verecek” dedi. Trump adındaki başkan.”

Kampanya sürecinde Trump, Putin'le olan iyi ilişkisini defalarca övdü, onu “akıllı” olarak nitelendirdi ve yeniden seçilseydi devam eden Ukrayna-Rusya savaşının yaşanmayacağını söyledi.

Ancak Trump yakın zamanda Rusya'nın, NATO'ya katkılarından paylarına düşeni yapmayan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü müttefiklerine “ne isterlerse onu yapmaya” Rusya'yı “teşvik ettiğini” ileri sürdü; bu, Trump'ın müttefiklerinin şaka yaptığı bir yorumdu.

“Büyük bir ülkenin cumhurbaşkanı ayağa kalkıyor ve 'Peki efendim, eğer ödeme yapmazsak, Rusya'nın saldırısına uğrarsak bizi koruyacak mısınız?' diyor. Trump bunu Güney Carolina'daki bir mitingde söyledi. Hafta sonunda “Ben dedim ki, ödeme yapmıyorsun, suçlusun… Hayır, seni savunmayacağım. Hatta onları ne isterlerse yapmaya teşvik edeceğim.”

Çarşamba günü Kuzey Charleston'da düzenlenen bir mitingde Trump, “adil paylarını” ödemeyen NATO müttefiklerini savunmama fikrini daha da vurguladı, ancak Rusya'yı saldırmaya “cesaretlendireceğini” söylemekten de vazgeçti. .

“Ülkenin liderlerinden biri ayağa kalkıp ödeme yapmadığımızı söylerse bu bizi korumayacağınız anlamına mı gelir? 'Bunun anlamı bu' dedim. Trump, “Seni korumayacağım” dedi.

Trump'ın Güney Carolina'nın North Charleston kentinde düzenlenen bir mitingde NATO yorumlarını ikiye katlamasına yanıt olarak Biden-Harris kampanyası, Putin'e mükemmel bir Sevgililer Günü hediyesi verdiğini söyledi: ABD müttefiklerini “bastırma” izni.

“Donald Trump, Vladimir Putin'e en iyi Sevgililer Günü hediyesini verdi: Başkan seçilirse Putin'e Avrupa'daki müttefiklerimizi alt etmesi için yeşil ışık yakacağı sözünü verdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir