The Times, AI'nin telif hakkıyla korunan çalışmalarını OpenAI ve Microsoft'ta kullandı

New York Times Çarşamba günü OpenAI ve Microsoft'a telif hakkı ihlali nedeniyle dava açarak, yapay zeka teknolojilerini eğitmek için yayınlanan eserlerin izinsiz kullanımı konusunda giderek yoğunlaşan yasal savaşta yeni bir cephe açtı.

The Times, ChatGPT'nin yaratıcılarına ve diğer popüler AI platformlarına, yazılı eserleriyle ilgili telif hakkı sorunları nedeniyle dava açan ilk büyük ABD medya kuruluşudur. Dava Manhattan'daki federal bölge mahkemesinde açıldı.The Times tarafından yayınlanan milyonlarca makalenin, artık güvenilir bilgi kaynağı olarak haber kaynaklarıyla rekabet eden otomatik sohbet robotlarını eğitmek için kullanıldığı ileri sürülüyor.

Bu durumda kesin bir nakit gereksinimi yoktur. Ancak sanıkların, “The Times'ın kişisel olarak değerli eserlerinin yasa dışı kopyalanması ve kullanılmasıyla” ilgili “milyarlarca dolarlık yasal ve fiili zarardan” sorumlu olduğu belirtiliyor. Şirketlere, Times'ın telif hakkıyla korunan içeriğini kullanan sohbet robotu modellerini ve eğitim verilerini yok etmeleri çağrısında bulunuyor.

Yorum yapmak için OpenAI ve Microsoft temsilcilerine hemen ulaşılamadı.

Bu dava, üretken yapay zeka teknolojilerinin (büyük veri kümelerinden öğrendikten sonra üretebilecekleri metin, görseller ve diğer içerikler) ortaya çıkan yasal tanımlarını test edebilir ve haber endüstrisi için önemli sonuçlar doğurabilir. The Times, çevrimiçi gazetecilikten başarılı iş modelleri geliştiren az sayıdaki yayın organından biri; ancak düzinelerce başka gazete ve dergi, okuyucuların İnternet'e göçünden ilham aldı.

Aynı zamanda, gazete makalelerinden şiirlere, senaryolara ve sohbet robotlarının eğitimine kadar çok çeşitli çevrimiçi metinler kullanan OpenAI ve diğer yapay zeka teknolojisi şirketleri milyarlarca dolar fon çekiyor.

OpenAI'nin değeri şu anda yatırımcılar tarafından 80 milyar dolardan fazla. Microsoft, OpenAI'ye 13 milyar dolar ayırdı ve şirketin teknolojisini Bing arama motoruna dahil etti.

Şikayette, “Sanıklar The Times gazeteciliğine büyük yatırım yapmak istiyor” denilerek OpenAI ve Microsoft'un “The Times içeriğini The Times'ın yerini alacak ürünler oluşturmak ve izleyicileri çalmak için kullanmakla” suçlanıyor.

READ  Eski Maryland Valisi Larry Hogan, ABD Senatosu için sürpriz bir teklif başlattı

Sanıkların mahkemede cevap verme şansları yok.

Teknolojinin doğal dili taklit etme ve herhangi bir uyarana karmaşık yazılı yanıtlar üretme yeteneği göz önüne alındığında, yapay zeka sistemleri tarafından fikri mülkiyetin karşılıksız kullanımına ilişkin endişeler yaratıcı endüstrilere yayıldı.

Aktris Sarah Silverman, Temmuz ayında Meta ve OpenAI'yi onun anılarını yapay zeka programları için bir eğitim metni olarak “özümsemekle” suçlayan bir çift davaya katıldı. Romancılar, yapay zeka sistemlerinin on binlerce kitabı absorbe ettiğinin ve bunun Jonathan Franzen ve John Grisham gibi yazarların davalarına yol açtığının ortaya çıkmasıyla alarma geçti. Getty Images, yazılı yönlendirmelere dayalı görüntüler oluşturan bir yapay zeka şirketi olan fotoğrafçılık sendikasına, Getty'nin telif hakkıyla korunan görsel materyalini platformda izinsiz kullandığını iddia ederek dava açtı.

Çarşamba günü açılan dava, The Times, Microsoft ve OpenAI'nin dahil olduğu müzakerelerdeki çıkmazın ardından geldi. The Times, şikayetinde, fikri mülkiyet haklarının kullanımı konusunda Nisan ayında Microsoft ve OpenAI'ye başvurduğunu ve “dostane bir çözüm” araştırdığını söyledi. Görüşmelerde herhangi bir karara varılamadı.

Times'ın davası, fikri mülkiyet haklarını korumanın yanı sıra, ChatGPT ve diğer yapay zeka sistemlerini haber sektöründe potansiyel rakipler olarak gösteriyor. Chatbotlara güncel olaylar veya haber değeri olan diğer konular sorulduğunda, Times'ın geçmiş gazeteciliğine dayalı yanıtlar üretebiliyorlar. Gazete okuyucuları chatbot'un tepkisinden memnun kalacak ve Times'ın web sitesini ziyaret etmeyi reddedecek, böylece reklam ve abonelik gelirine dönüşebilecek web trafiği azalacaktır.

Şikayette, bir chatbot'un kullanıcılara Times makalelerinden, aksi durumda görüntülemek için ücretli aboneliği gerektirecek yetersiz alıntılar sunduğu birkaç örnek gösteriliyor. OpenAI ve Microsoft, malzemenin algılanan güvenilirliği ve doğruluğu nedeniyle yapay zeka programlarını eğitmek için Times gazeteciliğini kullanmaya özellikle önem verdi.

Medya kuruluşları geçtiğimiz yılı yapay zekadaki patlamanın hukuki, mali ve gazetecilik açısından sonuçlarını inceleyerek geçirdi. Lisans sözleşmesi imzalandı Temmuz ayında OpenAI ve Politico ve Business Insider'ın sahibi olduğu Alman yayıncı Axel Springer Bu ay. Bu anlaşmaların şartları açıklanmadı.

READ  Country şarkıcısı Toby Keith 62 yaşında hayatını kaybetti

Axel Springer anlaşmasının açıklanmasının ardından bir OpenAI sözcüsü, şirketin “içerik yaratıcılarının ve sahiplerinin haklarına saygı duyduğunu ve onların AI teknolojisinden faydalanmaları gerektiğine inandığını” belirterek şunları ekledi: “Umutluyuz. Birlikte zengin bir mesajlaşma ekosistemini destekleyebiliriz. “

Times aynı zamanda yeni teknolojinin nasıl kullanılacağını da araştırıyor. Gazete Yakın zamanda işe alınan Yapay zeka girişimlerinin editör direktörü, haber odasının yapay zeka kullanımına yönelik protokoller oluşturuyor ve teknolojiyi şirketin gazeteciliğine entegre etmenin yollarını araştırıyor.

Yapay zeka sistemlerinin The Times'taki materyali nasıl kullandığına dair bir örnekte, SatGPD tarafından desteklenen bir Microsoft arama özelliği olan Bing ile göz atmanın, Times'ın ürün inceleme sitesi Wirecutter'dan alınan sonuçları neredeyse kelimesi kelimesine yeniden ürettiği görüldü. Ancak Bing'in metin sonuçları Wirecutter makalesine bağlı değildi ve Wirecutter'ın yönlendirmelerine dayanarak satışlardan komisyon oluşturmak için kullandığı metindeki yönlendirme bağlantılarını kaldırdılar.

Şikayette, “Wirecutter makalelerine olan trafiğin azalması ve buna bağlı olarak bağlı kuruluş bağlantılarına olan trafiğin azalması, Wirecutter için gelir kaybına yol açıyor” ifadesine yer veriliyor.

Dava aynı zamanda, sohbet robotlarının yanlışlıkla bir kaynağa atfedilen yanlış bilgileri eklemesiyle oluşan yapay zeka “halüsinasyonlarından” Times'ın markasına gelebilecek potansiyel hasarı da vurguluyor. Şikayette, Microsoft'un Bing Chat'inin, Times'tan geldiği söylenen, “kalp açısından en sağlıklı 15 gıda” hakkındaki sonuçlar da dahil olmak üzere, 12'sinden raporun makalesinde bahsedilmeyen yanlış bilgiler sağladığı birkaç vakaya değiniliyor.

Şikayette, “Times ve diğer haber kuruluşları bağımsız basınlarını oluşturup koruyamazsa, ne bilgisayarların ne de yapay zekanın dolduramayacağı bir boşluk oluşacaktır” deniyor. Şöyle ekliyor: “Daha az gazetecilik üretilecek ve toplum daha büyük bir maliyete maruz kalacak.”

Times, hukuk firması Susman Godfrey'i davanın dış danışmanı olarak tuttu. Sussman, Fox News'a karşı Nisan ayında 787,5 milyon dolarlık bir anlaşmayla sonuçlanan hakaret davasında Dominion Voting Systems'i temsil etti. Susman Ayrıca dosyalandı Kurgusal olmayan yazarlar, şirketlerin sohbet robotlarını eğitmek için kullanılan kitaplar ve diğer telif hakkı sahipleri adına geçen ay Microsoft ve OpenAI'ye karşı toplu dava önerildi.

READ  Gebelik sayısı: Genç annelerde yaşlanma artıyor

Benjamin Mullin Katkıda bulunulan rapor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir