'The Full Monty' yıldızı Tom Wilkinson 75 yaşında hayatını kaybetti

Çılgın bir avukat, çelik ustabaşı-striptizci ve büyük ve küçük rolleri büyüleyici dönüşlere dönüştürebilen, “Michael Clayton” ve “The Full Monty” gibi filmlerdeki rolleriyle Oscar ve övgü kazanan aktör Tom Wilkinson, Cumartesi günü bu yaşta hayatını kaybetti. Ailenin ifadesine göre 75.

Ailesi adına menajeri tarafından gönderilen açıklamada, evde aniden öldüğü belirtildi. Başka ayrıntı sağlamadı.

Bay. Wilkinson'ın menzili sınır tanımıyor gibiydi.

“In the Bedroom” ve “Michael Clayton” filmlerindeki çalışmaları ile Akademi Ödülü'ne aday gösterildi ve “The Full Monty” ve “The Best Exotic Marigold Hotel” gibi komedilerle izleyicileri eğlendirdi.

“Shakespeare in Love” ve “Batman Begins” gibi gişe rekorları kıran filmlerde rol aldı ve “The Exorcism of Emily Rose”da “John Adams” ve “Memory in Eternal Sunshine of the Spotless Mind”da Benjamin Franklin rolüyle tarihe geçti. “

Çoğu zaman George Clooney, Sissy Spacek ve Ben Affleck gibi aktörlerin isminin tanınmasından veya yıldız gücünden yoksundu. Ancak televizyonda, sinemada ve sahnede onlarca yıllık çalışması ona izleyicilerin dikkatini ve eleştirmenlerin beğenisini kazandırdı.

2002'de The New York Times'a “Kendimi faydalı bir oyuncu, her şeyi yapabilen bir oyuncu olarak görüyorum” dedi.

Pek çok Britanyalı için “The Full Monty”, İngiltere'nin Sheffield kentinde işsiz bir çelik işçisi olarak en sevilen performansı olmaya devam ediyor. şehir.

Bay. Wilkinson, kısmen karısının çimlerde yetiştirdiği dekoratif cücelerden kaçmak için Cadre'ye katılan Gerald Cooper'ı canlandırıyor.

Ancak yelpazesi komedinin ötesine geçiyor ve Todd Field'ın “In the Bedroom” filmindeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterildi.

Hanım. Spacek'in karşısında Mr. Wilkinson, oğullarının öldürülmesinden sonra mücadele eden Maine çiftinin yarısını canlandırdı. Bay. Bay Field kimdir? Wilkinson'ın sıradan karakterinden etkilendiğini söyledi.

READ  Wisconsin seçmenleri Cumhuriyetçiler ve CNN projeleri tarafından desteklenen seçim yasası değişikliklerini onaylayacak

Bay Weiger, “Normalde Robert Redford'un yan tarafta yaşayacağını düşünmüyorsunuz” dedi. Field, The Times'a şunları söyledi: “Ama sen Tom Wilkinson'ın yan tarafta yaşayabileceğine inanıyorsun. Aradaki fark bu.”

Birkaç yıl sonra Sn. Wilkinson, Tony Gilroy'un “Michael Clayton” filminde yaşadığı çöküntüyle güçlü bir avukat olarak geri döndü. Bu filmdeki performansıyla başka bir Akademi Ödülü'ne aday gösterildi.

O zamana kadar Sn. Wilkinson otuz yıldır tiyatro, televizyon ve sinemada oyunculuk yapıyor.

İngiltere'nin Yorkshire kentinde doğdu ve ailesi, çiftçilikten daha iyi bir iş bulmak amacıyla 4 yaşındayken Kanada'ya taşındı. Orada kalmaları yalnızca altı yıl sürdü ve bu süre zarfında babası alüminyum dökümhanesinde çalışıyordu. Aile İngiltere'ye döndü ve burada Bay. Wilkinson'ın ebeveynleri, babasının ölümüne kadar Cornwall'da bir bar işletiyordu ve Bay Wilkinson ve annesi Yorkshire'a götürüldü.

Hayatta kalanlarla ilgili bilgi hemen mevcut değildi.

Bay. Hayatı, 16 yaşındayken Wilkinson, Knaresborough'daki King James Gramer Okulu'nda keskin bir dönüş yaptı ve burada müdürler “sadece benimle bir şeyler yapmak istediğine karar verdiler.”

Bunun, “evine davet edilmek, ona nasıl yemek yemesi gerektiğini, önce hangi bıçak ve çatala ulaşması gerektiğini öğretmek” olduğunu söyledi.

“Birlikte tiyatroya gideceğiz” dedi. “Okulda amaçsızca dolaştıktan sonra aniden birisi benimle ilgilenmeye başladı.”

Ancak 1967'de Canterbury Üniversitesi'ne ulaşana kadar oyunculuğa ilgi duymadığını söyledi. Üniversiteden sonra Londra'daki Kraliyet Dramatik Sanat Akademisi'ne gitti ve burada “taşradaki işçi sınıfı çocuklarının” sanat galerileri açabileceğini, rock gruplarını yönetebileceğini, tasarımcı ve oyuncu olabileceğini keşfetti.

“Güzel olmayan her şey havalı oldu” dedi. “Genç, taşralı bohemleri gördüm ve belki bu rolün bana ait olduğunu düşündüm. Sanatla ilgilenirdim. Geçimimi sanatla sağlayabilirdim. Neden olmasın?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir