Yüzünü tanıt, tuvalet kağıdını al

Yüz tanıma teknolojisini ülkenin her alanına yaymaya çalışan Çin, akıllı tuvaletler geliştirerek devasa çöp kalıntılarını engellemek için çalışmalarına devam ediyor. Sisteminin tuvaletlerde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, yüzünü tanıtan 90 cm’lik tuvalet kağıdı alabilecek


Güvenlik ve sosyal yaşam alanlarında yüz tanıma sistemini yaygın hale getirmeye başlayan Çin, şimdilerde ise sistemin kullanımı akıllı tuvaletlere açtı. Dünyadaki kağıt israfının önüne geçmeyi amaçlayan hükümet, açtığı akıllı tuvaletlere yüz tanıma sistemini kurarak insanlara tuvalet kağıdı vermeye başladı. Bu tuvaletleri kullanan kişiler yüzünü tanıtarak 90 cm uzunluğundaki tuvalet kağıtlarına sahip olabiliyor. Ayrıca sistem 10 dakika içerisinde iki kez kağıdı almak isteyeni tespit edip, başka bir kağıt vermiyor.

İLK KEZ 2017’DE TANITILDI

Tuvalet kağıdı dağıtımında yüz tanıma sistemi ilk kez 2017 senesinde kullanılmaya başlanmıştı. Pekin’de bulunan Cennet Tapınağı’ndaki halka açık bir tuvaletlere konulan sistem, bu yılın haziran ayında ise Shamian bölgesinde halkın kullanımına açıldı.

150 ADET İNŞA EDİLDİ

Pekin, Şangay ve Shenzhen’deki yetkililer, halka açık tuvaletleri daha akıllı hale getirmek için çalışmalarına devam ederken, Qianzhan Industry Research Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre Çin’deki 700’den fazla şehir tuvaletlerinin akıllı hale getirilmesi için altyapı sistemi kuruluyor. Ayrıca Şangay’da bölge hükümeti, kızılötesi ışık ve ultrason sensörleri kullanarak bir kişinin tuvalette ne kadar süre oturduğunu tespit etmek için yaklaşık 150 akıllı umumi tuvalet inşa edildiğini belirtti.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir