Yüz tarama tekniği her yerde

Çin’de yüz tarama tekniği, sokaklardan okullara ya da marketlerden kayıp çocukları bulmaya kadar hayatın birçok alanında kullanılıyor


Çin’de yüz tanıma teknikleri tüm eleştirilere rağmen en çok güvenlik alanında kullanılıyor. Sistem ayrıca hayatın birçok alanında da uygulanıyor. Örneğin; öğrenciler birçok okulda yüz taramalarının ardından derslerine başlıyor. Okullardan bir örnek daha verelim. Yüz tanıma ile yapay zekayı bir araya getiren akıllı tahtalar, öğrencilerin derslerdeki anlık ruh hallerini ve konsantrasyonlarını ölçümleyerek verileri öğretmenlere iletiyor.

KAYIP ÇOCUKLARI BULUYOR

Çin’de bilim kurgu filmlerini aratmayacak şekilde uygulanmaya başlanan yüz tanıma tekniğinin belki de en çok işe yaradığı alan alışveriş oluyor. Birçok markette artık yüzünüz ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Yüz tarama tekniğinin her yerde uygulandığına bir diğer örnek sokaklar oluyor. Sokaklarda çevreyi kirleten ya da çevresini rahatsız edenler yüz tanıma yöntemi ile hemen tespit ediliyor. Kırmızı ışıkta geçen yayalar da buna dahil. Çin’de her yıl 70 bine yakın çocuk kaçırılıyor. Tencent YouTu şirketinin geliştirdiği yüz tarama tekniği ile 10 yıldır kayıp olan 4 çocuk ailesine kavuştu. Yapay zeka, çocuklarla ailelerinin mimiklerini yüzde 99 oranında doğru karşılaştırıyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir