Yüz tarama sistemiyle arkadaş olunabilecek

Çinli teknoloji devi Alibaba’nın çıkardığı yeni uygulamada, kullanıcılar yüz tarama sistemi sayesinde birbirleriyle arkadaş olabilecek. Real adlı uygulama, şimdilik sadece Hangzhou’daki kolejlerde test ediliyor


Dünyada mobil ödeme sistemlerinin kullanımında en yaygın ülke olarak bilinen Çin, yüz tanıma sistemi alanında da yeni girişimlerine devam ediyor. Çinli teknoloji şirketi Alibaba, Real adlı çıkardığı yeni uygulama sayesinde kullanıcıların yüzlerini taratarak birbirleriyle arkadaş olmasına olanak sağlıyor. Uygulama şimdilik sadece Hangzhou’da kolejlerde kullanılırken, gelecek dönemlerde tüm ülkede yaygın hale gelmesi bekleniyor.

FOTOĞRAFLA DA ÇALIŞYOR

Real adlı uygulama, kişinin sadece anlık yüzünü değil aynı zamanda fotoğrafını taratarak da arkadaş olunabilmesine imkân sağlıyor. Sosyal medyanın oldukça yaygın olduğu bu dönemde kişisel verilerin korunması kapsamında nasıl bir önlem alınacağı ise merakla bekleniyor. Bunun yanı sıra uygulama, akıllara direkt “Black Mirror dizisi gerçek mi oluyor?” sorusunu getirdi. Dizi gelecekte kullanılabilecek teknolojileri konu alırken, bir bölümünde yüz tanıma sistemi sayesinde insanların sokakta yürürken bile birbirleriyle rahatça arkadaş olabilmesini gösteriyordu.

ALİBABA’NIN İLK DENEMESİ DEĞİL

Daha önce de faklı uygulamalarla sosyal medyaya giriş yapan Alibaba, Laiwang adlı bir mesajlaşma uygulamasını çıkarmış ve başarısız olmuştu.  Ancak daha sonra farklı bi sohbet uygulaması olan DingTalk’ı piyasaya süren şirket, 10 milyondan fazla şirket ve 200 milyon bireysel kullanıcıyla Çin’in lideri konumuna geldi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir