Yemek dağıtan insansız araçlar sokağa çıktı

Çin’de 5G teknolojisini ticari kullanıma açılmasıyla birlikte insansız araçlar sokaklarda yiyecek ve içecek dağıtmaya başladı


Son dönemde 5G teknolojisine ciddi yatırımlar gerçekleştiren Çin, sistemi ticari kullanıma açarak farklı alanlarda kullanmaya başladı. 5G kablosuz teknolojisine sahip insansız dağıtım aracı, hafta sonu boyunca Çin’in doğusunda bulunan Nanjing kentinde yiyecek dağıttı. Görünümüyle mini buzdolabını andıran araç, şirketin akıllı perakende satış hizmetini desteklemek için Çin e-ticaret devi Suning’in bir iştiraki olan Suning Logistics tarafından piyasaya sürüldü. Bölgede sistemi ilk defa kullanan Shi adlı bir müşteri istediği bir ürünü cep telefonuyla sipariş etti. Teslimatı sadece 5 dakikada gerçekleştiren araç, içecekleri Shi’nin şirketine gönderdi ve geldiğini bildiren kısa bir mesaj gönderdi. İçeceklerin teslimatı yapıldıktan sonra araçtan “Hoşçakal, beni özlemeyi unutma!” diye sesli bir mesaj bırakıldı.

MANUEL KONTROL SEÇENEĞİ VAR

Otomobilin kendi kendine sürüş performansı büyük ölçüde iyileştirilerek trafik ışıklarından kendi başına ve daha hızlı bir şekilde geçmesi sağlandı. Aracın ortalama hızı ise 8 km/s’den 15 km/s hıza çıkarıldı. Araç aynı zamanda 100 metre uzaklıktaki engelleri de tespit edip onlardan kaçabiliyor. Bu tarz akıllı araçlar her ne kadar tek başına hareket ediyor gibi görünse aslında arka planda sürekli bir kişi onu kontrol ediyor. Araç herhangi bir sorunla karşılaştığında veya uzun süre durduğunda, aracı takip eden teknisyen manuel olarak araca müdahale edebiliyor. 5G’nin geniş ağı sayesinde sorun hızlıca çözüldükten sonra araç sürücüsüz moda geri dönebiliyor.

SOKAKTA SERBEST DOLAŞIYOR

Bir diğer yemek aracı ise Çin’in Xi’an kentinde doğal bir bölgede satışa başladı. Bu insansız akıllı aracı diğerinden ayıran en önemli özelliği ise siparişle değil, caddede serbest dolaşması oldu. Turistler, caddede serbest dolaşan bu aracı durdurup içinden istediği ürünü satın alabiliyor.  Bu araçtan ürün almak ise 3 aşamada gerçekleştiriliyor. Birinci adım, aracı durdurmak için el sallamak yeterli olabiliyor. İkinci adımda ise araçtan öğeleri seçiliyor ve son adımda da telefon yardımıyla ödeme yapılıyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir