Çin ve ABD arasında yapay zeka savaşı

Çin ile ABD arasındaki rekabetin en fazla yaşandığı alanların başında artık yapay zeka geliyor. Uzmanlara göre yapay zekayı diplomaside de kullanan Çin daha önde


Pekin yönetimi ile Washington arasındaki rekabet artık hayatın her alanına sıçramış durumda. İki süper güç birçok farklı alanda hakimiyeti ele geçirmek istiyor. Son zamanlarda ise Çin ile ABD arasındaki sıkı rekabetin en yoğun görüldüğü alanların başında yapay zeka geliyor.  Uzmanlara göre hükümet desteği nedeniyle Çinli şirketler, yapay zeka teknolojisinin kullanılmaya başlandığı birçok alanda ABD’yi geride bırakıyor. Gelin son gelişmelere bir bakalım…

DIŞ POLİTİKAYI BELİRLİYOR

Çin’in artık dış politikasında yapay zeka teknolojisini kullandığı biliniyor. Konu hakkında yakından bilgi sahibi olan ancak isimlerinin gizli kalması şartı ile South China Morning gazetesine konuşan Çinli yetkililere göre yapay zeka artık diplomaside yoğun bir şekilde kullanılıyor. Buna göre istihbarat birimlerinden sağlanan veriler, geçmişte farklı ülkelerin yaptığı hataların dökümü ve internette toplanan datalar gibi verileri bir araya getiren yapay zeka diplomatlara yardımcı oluyor. Yapay zekanın ortaya koyduğu sonuçlara göre Çinli diplomatlar bulundukları ülkelerde Pekin hükümetinin politikalarını hayata geçiriyor.

KATİL ROBOTLAR

Teknoloji alanındaki uzmanların yakından takip ettiği bir konu da “katil robotlar” meselesi oluyor. TIME dergisine göre, Çin, Rusya ve ABD savaş alanlarında kendi kendilerine karar verebilecek bu robot ordularını engelleme konusunda isteksiz. Çin aslında bu katil robotların sahada kullanılmasına karşı kurulan birliğe üye oldu. Ancak Pekin yönetiminin bu robotların üretilmesi ve geliştirilmesine karşı ise herhangi bir adım atmaması kafaları karıştırıyor.

SERBEST PİYASA TARTIŞMASI

İki ülke arasında yapay zeka üzerinde yaşanan rekabet çok farklı bir alandaki tartışmayı da beraberinde getirdi. İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye göre ABD yönetimi Çin’e karşı uyguladığı tarifeler ve yaptırımlarla Çin’i teknoloji alanında yavaşlatmak istiyor. ABD’nin kendi ülkesindeki üniversitelere Çin ile çalışmama uyarıları yaptığı ve Çin’de yatırım yapan ABD’lilere de düzenlemeler getirmesi ise serbest piyasa anlayışını tartışmaya açıyor.

DATALARI BİRLEŞTİRME

Çin’in ayrıca yüz tarama teknikleri ve makinelerin öğrenmesinde çok daha ileride olduğu biliniyor. ABD’li uzman Tom Mitchell ise Çin’in toplanan dataları tek bir çatı altında birleştirip kullanma konusunda çok daha farklı noktalarda olduğunu söylüyor.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir