Virüse karşı robotlar devrede

Çin’deki virüs salgını yayılmaya devam ederken bazı yerlerde robotlar devreye sokuldu


Çin’deki virüs salgınının öksürme ve hapşırma ile yayılan damlacıklar ve yakın temas ile geçtiği biliniyor. Almanya’da bir kişiye virüs Çin’den gelen iş arkadaşından bulaştı. Japonya’da ise bir şoför Çinli turistlerden koronavirüs kaptı. Bu nedenle birçok yerde devreye robotlar sokuldu. Çin’in Hangzhou kentindeki otelden çıkamayan turistlerin yemeklerini robot götürüyor. ABD’de ise virüs bulaşan bir hastaya robot baktı.

VİRÜSÜN İSMİ YOK

Çin’deki virüse henüz isim verilmedi. Genellikle “Noval koronavirüs” ya da “2019-nCoV” deniyor.  2012 yılındaki salgına etkili olduğu bölgeye atfen Orta Doğu Solunum Sendromu “MERS” denmişti. Afrika’da yıllarca etkili olan Ebola salgını da ismini Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Ebola isimli nehirden almıştı. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, artık isimlerin virüslerin görüldüğü yerlerle adlandırılmasına izin vermiyor. Buna gerekçe olarak virüs algısının o bölgelere bıraktığı olumsuz etki gösterildi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir