Virüs sebebiyle Çin’in şehirlerindeki kısıtlamalar artırıldı

Koronavirüsü ile yoğun bir mücadele içerisinde olan Çin hükümeti, şehirlerdeki kısıtlamaları artırmaya devam ediyor. Virüsün yayılmasının engellenmesi için kontrol noktaları arttırılırken, halka açık yerler kapatıldı


Yılbaşından itibaren ülkenin birçok bölgesine büyük bir hızla yayılan Koronavirüsüyle mücadelesine devam eden Çin hükümeti, şehirlerdeki kısıtlamalarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Başta Wuhan olmak üzere birçok kentte kontrol merkezlerini artıran sağlık ekipleri, halka açık birçok yerde ateş ölçümlerine devam ediyor. Ayrıca, halkın çoğunluklu ziyaret ettiği bölgelerin kapatılması kararlaştırılırken, ziyaretçilerin de virüs bulundurup bulundurmadığı konusunda yoğun mesailer gerçekleştirilecek. Şehirlerin web sitelerinden yapılan açıklamaya göre ise, herhangi bir konut veya mahallede virüsün tespit edilmesi halinde o bölgenin karantinaya alınacağı bildirildi.

TOPLU BÖLGELERE KOD İLE GİRİLECEK

Çin’in Guangdong eyaletindeki Shenzhen bölge hükümetinin yaptığı açıklamaya göre, bölge sakinlerinin toplu bölgelere giriş çıkışlarının bir kod görüntüsü veya kağıt kart yapılabileceği ve bölge sakini olmayanların özel koşullar dışında bölgelere giremeyeceği ifade edildi. Kodun resmi bir çevrimiçi kayıt sistemi aracılığıyla elde edilebileceği belirtilirken, yaşlılara ve çocuklara çevrimdışı hizmetlerin de sağlanacağı açıklandı.

WeChat ve QQ DEVREDE

Sivil İşler Bakanlığı’nda yetkili kişi olan Chen Yueliang, birçok yerleşim alanlarında iletişimi azaltmak ve enfeksiyonu önlemek amacıyla WeChat ve QQ gibi mobil platformlardan yardım alınacağını söyledi. Kişilerin bilgilerinin kaydedilmesi amacıyla bu tarz mobil platformları kullanımı ilerleyen günlerde de artmaya devam edecek.

EV EV NCP KONTROLÜ

23 Ocak’tan beri karantinada olan Wuhan’da dünden beri herkes evine kilitli durumda. Yetkililer ise ev ev test yapmaya devam ederken, yiyecek desteğini de karşılıyor. Kentte şimdiye kadar 10.59 milyon yani kent nüfusunun yüzde 99’una test yapıldı.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüse karşı yakın temas dedektörü

Çin’de koronavirüs yani NCP ile yakın temas kurulup kurulmadığını ortaya koyan bir telefon uygulaması geliştirildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir