Virüs de 5G kavgasını durduramadı

ABD’de üç Çinli telekom şirketinin üç eyaletteki operasyonları tehlike altında. Firmaların 5G konusunda yetkili olmamasını isteyen ABD, lisanslarını iptal etme yoluna gidebilir


Amerika ile Çin arasında 5G teknolojisinin kimin elinde olacağı yönünde tartışmalar ve çatışmalar sürüyor. Amerika bu konuda dünyanın en yatırımlarını yapan Huawei ve diğer Çinli firmaları Amerikan ekosisteminde sokmama konusunda yoğun çaba sarf ediyor. Aynı zamanda Avrupa’da da benzer bir tavır için baskı yapıyor.  

ÜÇ ŞİRKET ÇIKARILABİLİR

Federal İletişim Komisyonu, China Telecom Americas, China Unicom Americas ve Pacific Networks Corp yan kuruluşu ComNet’e karşı bir durdurma kararı alma aşamasında. Üç eyalette faaliyetlerini durdurmaya çok yaklaşıldı. Federal İletişim Komisyonu Başkanı Ajit Pai, “İş ağzımızın güvenliğine gelince en iyisine düşünüp her şeyi riske atacak pozisyonda değiliz” dedi. Bu yeni karar ile üç firmanın lisanslarını iptal etmek için bir adım daha yaklaşıldı. Çin hükümet yatırım şirketi Citic Group tarafından kontrol edilen China Telecom Americas, China Unicom Americas ve Pacific Networks Corp’un tamamen sahip olduğu yan kuruluşu ComNet’ten ayrı ayrı savunma istendi. Federal İletişim Komisyonu Başkanı Ajit Pai, yaptığı açıklamada, “ABD’de telekomünikasyon hizmetleri sunan veya hizmet vermek isteyen yabancı kuruluşların ulusal güvenliğimiz için bir risk oluşturmamalı” dedi. 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir