Ulusal güvelik için ultra güçlü kamera geliyor

Çin’de Fudan Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi’nden bilim insanları ile Changchun Optik Enstitüsü araştırmacıları, ulusal ve kamu güvenliği uygulamalarını artırmak için ultra güçlü kamera geliştirdi. Kamera, on binlerce insan arasından tek bir kişiyi tanımlayabilecek


Çin’deki araştırmacılar, on binleri bulan stadyum kalabalıkları gibi ortamlarda tek bir kişiyi tanımlayabilen ultra güçlü bir kamera geliştirdi. 500 megapiksel olan kamera, Çin’de Fudan Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi’nden bilim insanları ile Changchun Optik Enstitüsü araştırmacıları tarafından geliştirildi. Kameranın, ulusal ve kamu güvenliğini artırmak için kullanılacağı belirtiliyor.

İNSAN GÖZÜNDEN 5 KAT DAHA AYRINTILI

Geliştirilen ultra güçteki kameranın çözünürlüğü, insan gözünden tam beş kat daha ayrıntılı olacak şekilde tasarlandı. Ancak geliştirilen bu ürün, bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü kamera değil. 2018 yılında Şili’de geliştirilen 578 megapiksel kamera uzak galaksileri gözlemlemek için üretilmişti.

Ayrıca kamera, kalabalığın arasından kişileri ayırt etmek için Çin’de yaygın bir sistem olan yüz tanıma teknolojisini kullanıyor.

12 KİŞİYE BİR KAMERA DÜŞÜYOR

Geçtiğimiz yıl ülke, yalnızca 50 metreye kadar mesafedeki insanları tanımak için yapay zekâyı kullanan teknolojisini sunmaya başlamıştı. Şu anda Çin’de faaliyet gösteren yaklaşık 170 milyon kamera var, bu da ülkedeki her 12 kişiden birine bir kamera düşüyor demek.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir