Uçan taksiler gökyüzüne çıkıyor

Geçtiğimiz ay, Çin’in en kalabalık şehirlerinden biri olan Guangzhou’da uçan taksileri faaliyete geçirmek için Enhang şirketiyle anlaşma imzalandı. Guangzhou, bu alanda dünyanın ilk pilot şehri oldu


Dünyanın en fazla nüfusuna sahip ülke konumunda olan Çin’de trafik sıkışıklığını azaltmak için yeni arayışlara giren hükümet, geçtiğimiz ay insansız hava şirketi olan Enhang ile anlaşma imzaladı. Guangzhou’da yapılan bu anlaşmayla birlikte bölge hava taksisi ulaşımında dünyanın ilk pilot bölgesi oldu.

TURİSTİK ALANLARDA KULLANILACAK

Bu yıl içerisinde deneme amaçlı faaliyete geçecek olan taksi, turistik mekanlardaki taşımacılık için kullanılacak. Gelecek iki yıl boyunca ise taşımacılığa daha fazla rotalar eklenecek. Ehang’ın Baş Strateji Sorumlusu Xu Huaxiang, hava taksisinin karayolu ulaşımına göre iki kat daha hızlı olduğunu ve gidilecek yere doğrudan uçulabileceğini söyledi.

CEP TELEFONUYLA TALİMAT

İçerisinde herhangi bir kol veya düğmenin olmadığı takside, yolcular cep telefonlarını kullanarak istediği yere gitmek için kolayca giriş yapabilecek. Mevcut tasarımında iki yolcunun sığabildiği takside, ulaşım güvenliğinin sağlanması için Guangzhou hükümeti ile Ehang ortak bir yönetim platformu geliştirecek. Taksinin fiyatının ise kara taksisine benzeyeceği tahmin ediliyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir