Twitter’a karşı Weibo 

Çin’in Twitter olarak kabul edilen Weibo’yu 500 milyondan fazla kişi kullanılıyor. Weibo, toplumsal konularda Twitter gibi oldukça etkili oluyor


İnternet kullanımının en yüksek olduğu ülkelerin başında gelen Çin’de Google, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sitelerin kapalı. Yani VPN (Sanal Özel Ağ) uygulamaları olmadan erişim sağlanamıyor ABD ve Batı merkezli sitelere erişim Great Firewall üzerinden engelleniyor. Çin Seddi’nin İngilizcesi olan Great Wall’dan gelen Great Firewall, bazı durumlarda VPN’i bile kısıtlıyor. Bu durum da özellikle üzerinden Çin Komünist Partisinin önemli toplantıları olduğu dönemlerde yaşanıyor.

YÜZDE 70’İ BAIDU’DA

Çinliler buna karşılık kendi sosyal ağlarını kullanıyor. Google’ın yerine arama motoru olarak Çin merkezli Baidu, Sougou ve 360 siteler kullanılıyor. Çin’deki arama motoru pazarında en büyük pay ise yüzde 70’le Baidu elinde. Weibo da bunlardan biri. Çin’in Twitter’ı diyebiliriz. 500 milyondan fazla kullanıcı olan Weibo, Sina Corp adlı şirkete ait. Weibo, tıpkı Twitter gibi toplumsal konularda oldukça etkili oluyor. Tabi ki bu etkisi Çin merkezli kalıyor. Ancak yine de Batı basını Çin hakkında birçok yerel gelişmeye Weibo üzerinden ulaşabiliyor. Örneğin Çin’de gotik tarzda makyaj yapan bir kadın “diğer yolcuları rahatsız edeceği” gerekçesiyle metroya alınmamıştı. Weibo kullanıcıları bu duruma hemen isyan etti. On binlerce kişi aynı tarzda makyajı yaparak fotoğraflarını Weibo’dan paylaşmaya başladı.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir