Ticari roket programları hazır

Ticari roket alanında çalışmalarını gerçekleştiren China Rocket şirketi, gelecekte fırlatacağı roketlerin planını yayımladı. Serinin ilk modeli Smart Dragon 1 ilk uçuşunu Ağustos ayında yaparken, Smart Dragon 2 2020’de ve 3 serisi ise 2021’de test uçuşlarını tamamlayacak


Pekin’de China Rocket şirketi tarafından gerçekleştirilen lansmanda, gelecekte fırlatılacak olan ticari amaçlı roketlerin planı yayımlandı. Smart Dragon serisi ile uzaya uydu taşımayı amaçlayan Çin hükümeti, bu alandaki ilk test uçuşunu Smart Dragon 1 serisiyle Ağustos ayında gerçekleştirmişti. İlk deneme uçuşunu 2020’de tamamlayacak olan Smart Dragon 2, yılda en az beş ila sekiz kez fırlatma kapasitesine sahip olması bekleniyor. Smart Dragon 3, ise ilk deneme uçuşunu 2021’de gerçekleştirecek. Smart Dragon serisi, farklı yörüngelerde uyduların faaliyete geçmesini sağlayacak.

1.4 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM HEDEFLENİYOR

2014 senesinde faaliyetlerine başlayan China Rocket, ülkenin ticari alanda çalışmalar gerçekleştiren 150 adet firmadan biri olarak göze çarpıyor. Önümüzdeki 10 yılda China Rocket, hükümetin de yardımıyla 1.4 milyar dolarlık uzay sanayisine yatırım hedefliyor. Bunun yanı sıra, yine gelecek 10 yıl içerisinde Çin hükümeti 3 bin uydunun yayın yapmasını amaçlıyor. Çin hükümeti uzay sektörü alanındaki çalışmalarıyla yüksek hızlı internetten gelişmiş navigasyon sistemlerine kadar çeşitli ticari hizmetler sunabilecek.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir