Tesla’nın Çinli rakibine 500 milyon dolar yatırım

Çin’de mega fabrikalar kuran Elon Musk’ın firması Tesla’nın Çinli rakibi yarım milyar dolar yatırım çekti. Çinli elektrikli otomobil şirketi Xpeng Motors, dört yatırımcıdan 500 milyon dolarlık finansman sağladı


Çinli elektrikli otomobil şirketi Xpeng Motors, Çin’in elektrikli araç pazarındaki rekabeti yeni yatırım sağlayarak ısıttı. Firma, Aspex, Coatue, Hillhouse Capital ve Sequoia Capital China gibi bir grup yatırımcıdan 500 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırım kasım ayında Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin de aralarında bulunduğu yatırımcılardan gelen 400 milyon dolarlık bir nakit enjeksiyonun ardından geldi.

PANDEMİDEN KÖTÜ ETKİLENDİLER

Çin’in elektrikli araç sektörü, koronavirüs pandemisinden çok kötü etkilendi. Çin Otomobil Üreticileri Birliği verilerine göre, haziran ayında yenilenebilir enerji taşıtlarının satışı yıllık yüzde 33.1 düşüş gösterdi. Bununla birlikte, Çin ekonomisi toparlanma işaretleri gösterdiğinden satışlar bir önceki aya göre artış yakaladı.

ŞARJ ALTYAPISINA 385 MİLYON $

Bu yılın başlarında Çin hükümeti elektrikli otomobil pazarını teşvik etmeyi umduğu politikaları açıkladı. Bu yıl sona erecek yenilenebilir enerji araçları sübvansiyonlarının ve vergi indirimi politikalarının 2022′ye kadar uzatıldığını açıklandı. Ülke çapında şarj altyapısına da 2.7 milyar yuan (385.7 milyon dolar) yatırım yapıldı. Bu ay, Xpeng Motors Tesla Model 3′e rakip olarak görülen yeni P7 sedanının teslimatına başladı. Tesla, ocak ayında Şangay fabrikasında üretilen Model 3 arabalarını  Çin’deki müşterilere sunmaya başlamıştı.

 

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir