Tesla Çin’de yerli otoya rakip üretecek

Türkiye’nin Otomobili TOGG’a Uzakdoğu’dan bir rakip geliyor. Çin’de kurduğu fabrikada ilk Model 3’ünü üreten Tesla’nın önümüzdeki yıl da elektrikli SUV üretimine başlayacağı açıklandı


Tesla, küresel otomotiv sektörünün en büyük yatırımlarından biri olan 2 milyar dolarlık Şanghay fabrikasında inşa edilen Model 3’ünü ilk kez piyasaya sürdü. Elektrikli araçları bir yıldan kısa bir sürede teslim etmeye başlayan Tesla, bir sonraki teslimatı da zamanından önce yapacağını açıkladı.

2019 yılında 400 bin araç satan Tesla’nın bu hamlesi ABD dışında üretilen ilk aracı olma özelliğini taşıyor. Çin’deki “Tesla tesisi” kısa bir süre sonra tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak.

GELECEK YIL SUV MODEL Y GELİYOR

Tesla’nın bundan sonra yapacağı hamle ise Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü firma, Çin fabrikasında Model 3’ün ardından gelecek yıl ‘SUV Model Y’yi üretimine ekleyecek. 2022’de seri üretime geçecek olan Türkiye’nin Otomobili TOGG’un batılı rakipleri dışında bir rakibi de Asya’dan çıkmış olacak. Tesla’nın bu hızla devam etmesi halinde üretim miktarının Mercedes ve BMW gibi firmaları yakalaması bekleniyor. Firmanın kısa vadede 1 milyon üretim barajını rahat bir şekilde aşacağı tahmin ediliyor.

 

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir