Tencent, Huawei: Şirket kentleri yayılıyor

Çinli teknoloji devlerinin yanı sıra ABD ve Japonya merkezli firmalara ait dev firmalar da kendi çalışanları için şehirler kuruyor


Çinli teknoloji devi Tencent, Shenzhen kentine Monako büyüklüğünde kent kuruyor. 80,000 kişi yaşayacak. Araba olmayacak. Tencent’in marka değeri 500 milyar dolara yakın. En ünlü ürünü WeChat. Çin’in en zengini Tencent kurucusu Ma Huatend : 46.4 milyar dolar.

BU DA HUAWEİ KENTİ

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının merkezine oturan Huawei’nin Dongguan’daki kampüsü. 30 bin kişi çalışıyor.  28,5 saniyede bir akıllı telefon üretiliyor. Fabrikadan çok Avrupa şehirlerine benziyor. 1.5 milyar dolara mal oldu. Toplamda 194 bin kişi çalışıyor. Huawei hisselerinin % 8o’i çalışanlarına ait.

IPHONE CITY

ABD merkezli Apple şirketinin ürünü olan iPhone’ların yarısı Çin’de üretiliyor. Zhengzhou kentindeki fabrikada 350 bin kişi çalışıyor. Fabrika Tayvanlı elektronik üretici Foxconn tarafından işletiliyor. Çalışanlar buraya ‘iPhone City’ diyor. Kompleks 2010’da kuruldu. Cep telefonu600 milyon dolar harcandı.

FUJİ DAĞINA ŞEHİR

Toyota, Japonya’da Fuji Dağı’nın eteklerine 175 dönümlük alana şehir kuruyor. 2021’de hayata geçecek. 2,000 kişi çalışacak. Kentin adı Woven City olacak. Şirketin emeklilerinin de burada yaşaması planlanıyor. Şehir, sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücrelerinden güç alan tamamen bağlantılı bir ekosisteme sahip olacak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Mickey Mouse 12 yıl sonra Çin’de işsiz kaldı

Disney karakterlerini kullanarak İngilizce eğitim veren Disney English, Çin’deki okullarını kapatma kararı aldı. Sebep ise Kovid-19 nedeniyle artık öğrencilerin ve ebeveynlerin online dersleri tercih etmeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir