Teknoloji sayesinde yabancılar için yaşaması kolay şehir ‘Pekin’ oldu

Çin’in başkenti Pekin’de 100 bin yabancının yaşadığı tahmin ediliyor. Nüfusu 21 milyondan fazla olan şehirde yaşamayı en çok kolaylaştıran faktör ise teknoloji oluyor. Bütün detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz.


3 bin yıllık tarihi ile göz kamaştıran Pekin, günümüzde dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’e başkentlik yapıyor. Nüfusu 21 milyondan fazla olan Pekin, 16 farklı bölgeden oluşuyor. Ülkenin kuzeyinde yer alan bu mega şehirde yaklaşık 100 bin yabancının yaşadığı tahmin ediliyor.

Çin’in hızla gelişen ekonomisi yabancı yatırımcıların dikkatini çekiyor. Para kazanmak umuduyla Pekin’e yerleşenlerin kente uyum sağlama süreçlerine en çok teknoloji yardımcı oluyor. Birçok analize göre günümüzde dünyada teknolojik gelişmelere en hızlı adapte olan şehir Pekin. Çin’in başkentinde internetin sardığı günlük hayat da yabancılar için oldukça kolay oluyor.

YÜZ TANIMA YAZILIMLARI

Kentin neredeyse tamamında çok hızlı olan internetin yanı sıra yapay zeka teknolojileri de yabancıların işini bir hayli kolaylaştırıyor. Telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalar sayesinde akıllı cüzdanınız oluyor. Böylece Pekin’de birçok yerde kredi kartınızı bile kullanmadan ödeme yapabiliyorsunuz. Pekin’in dört bir yanında kullanılan yüz tanıma yazılımları da hayatı kolaylaştıran bir diğer etken. Apartmanlara artık genellikle yüz tanıma yöntemleri ile erişim sağlanıyor.

Yüz tanıma uygulamalarıyla taksi bile çağırabiliyorsunuz. Pekin’de yabancıları bekleyen en büyük risk ise genellikle yabancı dil sorunu oluyor.  Ancak Pekin’in teknolojik gelişmelere kolay ve hızlı adaptasyonu ile bu sorunun da ‘anlık çeviri uygulamaları’ gibi yöntemler sayesinde ortadan kalması bekleniyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir