Sosyal ağlar koronavirus tedbirleri almaya başladı

Çin’deki virüs salgını nedeniyle sosyal medya ağlarında dönen yalan haberlerin önüne geçmek için Google, YouTube, Facebook ve Twitter tedbirler almaya başladı


Sosyal medya ağlarında Ocak ayında virüs salgını ile ilgili en çok paylaşılan İngilizce haberlerin yarısından fazlası ‘fake haberler’ oldu. Bilimsel gerçeklerin sık sık yetkililerce açıklanmasına rağmen yalan haberler ve abartılan yanlış bilgiler sosyal ağlarda daha büyük bir ilgi görüyor. Bu durumun önüne geçmek için Google, YouTube, Twitter ve Facebook bir takım tedbirler almaya başladı.
Google: Virüs ile ilgili aramalar Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarıları ile ana ekrana gelecek. Aramalarda ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi açıklamaları aramalardan ön planda tutulacak.
Facebook: Yalan haberler silinecek.
YouTube: Doğru bilgi videoları öne çıkarılacak.
Twitter: Virüs aramalarında resmi hesaplar öne çıkarılacak.

DRONE İLE ATEŞ ÖLÇÜMÜ

Öte yandan koronavirus nedeniyle kontaktan kaçınmak için Jiangxi kentinde drone’larla ateş ölçülüyor. Chengdu köylerinde ise drone’lar mahjong oynayanları uyarıyor: Toplanmak yasak, evlerinize dönün. Çin’de virüs şüphesiyle tedavi altında olan 14 yabancının olduğu açıklandı.

UZAKTAN DÜNYA

Kcoronavirus nedeniyle Çin’de okulların açılışı ertelenince uzaktan eğitim başladı. Halk yemek siparişleri getirenlerle kontak istemeyince, motorcular paketleri asıp gidiyor. Doktorlar uzaktan #Wuhan ‘da tedavilere katılıyor. Temasa karşı birçok otelde odalara yemekleri robotlar götürüyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir