Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı


Çin’de akıllı telefon satışları, pandemi öncesi dönemi yakalayamasa da ikinci çeyrek itibarıyla artış gösterdi. Bir diğer önemli gelişme de satılan telefonların yüzde 33’ünün 5G uyumlu olması. Çin’in akıllı telefon pazarındaki yavaşlamaya rağmen, Çin’de 5G hız kazandı. İkinci çeyrekte, satılan akıllı telefonların yüzde 33’ü 5G uyumlu olurken ilk çeyrekteki yüzde 16’ya kıyasla ciddi bir artış anlamına geliyor. Üstelik bu oran haziran ayında yüzde 40’tan daha yüksekti.

YÜZDE 20 AZALMA VAR

Çinli operatörler 5G cihazlarının ve 5G planlarının fiyatlarını düşürerek 5G akıllı telefonlarının alımını zorluyor. Bu çabalar, 5G’nin benimsenmesini de artırdı ve çeyrek boyunca toplam akıllı telefon satışlarının üçte biri, dünyanın en yüksek benimsenmesi olan 5G cihazları oldu. Counterpoint’in Market Pulse verilerine göre Çin’de akıllı telefon satışları yüzde 20 azaldı. Ancak bir önceki çeyreğe göre yüzde 9 arttı.

TÜKETİCİ GÜVENİ HALA DÜŞÜK

Kovid-19’un Çin’de azaldığı dönem olmasına rağmen akıllı telefonlara olan talep henüz salgın öncesi seviyelere ulaşamadı. Çin’de ekonomi normale dönmeye başlamasına rağmen, tüketici güveni hala düşük. Çinli Huawei, ikinci çeyrekte yüzde 46 pazar payı alarak Çin pazarında en iyi performans göstermeye devam etti. Huawei, pazardaki yavaşlamaya rağmen yıllık yüzde 14 büyüme kaydetti. Yurtdışı satışlarında keskin düşüş olması nedeniyle Huawei için en önemli pazar Çin haline geldi. Apple, çeyrek boyunca en hızlı büyüyen firma oldu.

EN İYİ AY OLDU

Pazardaki düşüşe rağmen Apple, iPhone 11 serisinin popülerliği ve fiyat indirimleri nedeniyle yıllık yüzde 32 gibi etkileyici bir büyüme kaydetti. Haziran, Xiaomi’nin yüzde 42 ve Huawei’nin yüzde 11’lik  artışı nedeniyle kovid-19 salgını sonrasında bu yıl akıllı telefon satışları açısından en iyi ay oldu.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin blockchain’de standartları belirledi

Blockchain ve dijital para konusunda dünyanın en hızlı ilerleyen ülkelerinden biri olan Çin, bu alanda standartları ve kuralları da belirledi. Çin Merkez Bankası yayımladığı bir dokümanla ülke içinde güvenlik, ürün tasarımı ve yazılım geliştirme alanlarında asgari şartları açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir