Samsung çakıldı Huawei resmen 1 numara oldu

Huawei, geçtiğimiz çeyrekte Samsung’u sollayarak ilk kez resmen dünyanın 1 numaralı akıllı telefon üretici oldu. Samsung yüzde 30 gibi büyük bir oranda çökerken Huawei Çin’deki toparlanmanın da etkisiyle ilk sırada yer aldı


Huawei, geçtiğimiz çeyrekte Samsung’u ilk kez geçerek dünyanın en fazla akıllı telefon satın firması oldu. Çinli teknoloji şirketi, haziran ayında sona eren üç ayda 55.8 milyon telefon sattı ve 53.7 milyonluk ezeli rakibi Samsung’u geçti. Uzmanlar Huawei için ilk sırada yer almanın çok önemli olduğunu dile getiriyor.

SAMSUNG %30 DÜŞTÜ

Bir yıl süren ABD’nin Huawei’ye yönelik baskı kampanyası, Shenzhen merkezli firmanın küresel işini de bozdu. Huawei, akıllı telefon teslimatlarında yıllık yüzde 5 düşüş yaşadı. Ancak Samsung’un yüzde 30’luk düşüş oranı Huawei’yi birinci yapmaya yetti. Sektör analistleri, Huawei’nin Samsung üzerindeki zaferinin Kovid-19 olmadan gerçekleşmesinin zor olacağını belirtiyor. Şirket, Huawei’nin akıllı telefonlarının yüzde 70’inden fazlasını sattığı Çin’deki ekonomik toparlanmadan yararlandı.

LİDERLİĞİ SÜRDÜRMESİ ZOR

YouTube, haritalar ve Gmail gibi popüler Google uygulamalarına erişim olmadan, Huawei’nin en yeni akıllı telefonları uluslararası alıcılar için çok daha az çekici olacak. Jia’ya göre bu, Huawei’nin küresel 1 numaralı pozisyonda kalmasını çok zorlaştıracak. Huawei’nin uzun vadede liderliğini sürdürmesi zor olacak. Avrupa gibi önemli bölgelerdeki başlıca kanal ortakları, Huawei cihazlarını çeşitlendirmeye, daha az model almaya ve riski azaltmak için yeni markalar getirmeye giderek daha fazla dikkat ediyor. Küresel ekonominin toparlanmaya başlamasıyla sadece Çin’de güç Huawei’yi zirvede tutmak için yeterli olmayacak.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin blockchain’de standartları belirledi

Blockchain ve dijital para konusunda dünyanın en hızlı ilerleyen ülkelerinden biri olan Çin, bu alanda standartları ve kuralları da belirledi. Çin Merkez Bankası yayımladığı bir dokümanla ülke içinde güvenlik, ürün tasarımı ve yazılım geliştirme alanlarında asgari şartları açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir