Otoparklarda kesintisiz ödeme dönemi

Çin’de geliştirilen teknoloji sayesinde araçlardan otopark ücretleri kart sistemi yerine otomatik bir şekilde tahsis edilecek. Sisteme tanımlanan plaka sayesinde sürücüler hiçbir işlem yapmadan otoparklara giriş ve çıkış sağlayabilecek.


Yoğun nüfusundan dolayı birçok bölgede trafik problemi yaşayan Çin’de, otoparklara plaka yardımıyla mobil ödeme sistemi geliyor. Çin Endüstri ve Ticaret Bankası tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde, sürücüler banka hesaplarının yardımıyla sisteme önceden tanımlanan plakalarını okutarak otoparklara rahat bir şekilde giriş ve çıkış sağlayabilecek. Ülkenin 8 eyaletinde devreye girecek olan sistem, yakıt ve park ücretlerinde kolaylık sağlayacak.

YENİ HAVAALANINDA UYGULANACAK

Sistem, bu ayın sonunda açılışı gerçekleştirilecek olan Pekin Daxing Uluslararası Havaalanı’nda da uygulamaya alınacak. Yeni uygulama, havaalanının üç terminalinde hizmete açılacak olan otoparklarda pilot olarak devreye sokulacak.

İLK KEZ 2017’DE TEST EDİLDİ

Uygulama her ne kadar şu an kullanılmaya başlayacak olsa da, ilk denemeleri 2017’de yapılmıştı. Kesintisiz ödeme yöntemi ilk kez Çin’in güneyinde bulunan Shenzhen bölgesinde test edilmişti. Test sonrası ise WeChat ve Alipay gibi ödeme uygulaması, araba yıkama ve benzin servisi gibi alanlarda çalışmalar gerçekleştirdi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir