Mickey Mouse 12 yıl sonra Çin’de işsiz kaldı

Disney karakterlerini kullanarak İngilizce eğitim veren Disney English, Çin’deki okullarını kapatma kararı aldı. Sebep ise Kovid-19 nedeniyle artık öğrencilerin ve ebeveynlerin online dersleri tercih etmeleri


Disney English, ülkede 12 yıl faaliyet gösterdikten sonra Çin’deki 26 merkezini kapatacağını duyurdu. Şirket kararın ardında Kovid-19 krizinin tetiklediği tüketici tercihlerindeki değişiklik olduğunu belirtti. 2008 yılında Şanghay’da ilk kez faaliyete geçen okul zinciri, Disney karakterlerini müfredata dahil ettiği için dikkat çekiciydi ve Çin’deki yabancı dil İngilizce okullarının en büyüklerinden biriydi.

OCAK’TA KAPANMIŞTI

Şirketten yapılan açıklamada “Tüketici tercihlerinde bir değişiklik fark ettik. Küresel salgının bir sonucu olarak daha fazla kişi online öğrenmeye doğru ilerliyor. Ebeveynler yüz yüze ders veren kurslar için hala birçok endişesi var” değerlendirmesine bulundu. Ocak 2020’den beri açık olmayan kurslar için başlangıçta iddialı planlar vardı. 2010 yılında şirket 148 okul açmayı planlamıştı. Web International English kursu 2019’un sonunda kapatmıştı. Diğer İngilizce öğreten kurumlar da ülkedeki gelecekteki durumdan çok emin değiller.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir