Mars aracından ilk kare

Çin yönetimi uzaydaki varlığını artırmak için Mars’a göndereceği ilk aracının fotoğrafını yayınladı


Uzay yarışında ABD, Rusya ve Avrupa’ya karşı avantajlı durumu geçmek isteyen Çin hükümetinin hedefinde Mars var. Çin Uzay Bilimi ve Endüstrisi İşbirliği (CASIC), kızıl gezegene gönderilecek uzay aracının ilk fotoğrafını yayımladı. İlk olarak CASIC’ın Weibo hesabından paylaşılan fotoğraf, ardından Çin basınında da geniş yer buldu.

HEDEF 2021

Pekin hükümetinin Mars 1 isimli uzay aracını 1 Temmuz 2021 yani Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100’üncü yılında kızıl gezegene göndermeyi planladığı kaydedildi. Mars 1 gelecek yıl fırlatılacağı ve 2021’de de Mars’ın yüzeyine inmesinin hesaplandığı belirtildi.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir